Jak rozliczyć PIT przez internet?

i

Autor: Canva Na jakiej stronie rozliczyć PIT za 2021 rok? Te strony ułatwią rozliczenie

Twój e-PIT. Od 15 lutego rozliczysz PIT przez internet [ULGI, WIDEO]

2022-02-15 11:08

Jak co roku nadchodzi taki moment, w którym trzeba się rozliczyć z urzędem skarbowym. Od kilku lat rozliczenie PIT może nastąpić poprzez usługę zwaną Twój e-PIT. Jak to zrobić i do kiedy mamy na to czas? Z jakich ulg możemy skorzystać oraz jakie ulgi możemy odliczyć w tym programie – to wszystko znajdziecie w tym artykule.

e-PIT 2021, jak rozliczyć się przez internet?

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów od 15 lutego rozpocznie się akcja rozliczeń PIT przez internet, która potrwa do 2 maja. Osoby, które zechcą rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT czekają przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową rozliczenia roczne za 2021 r.

Aby skorzystać z usług Twój e-PIT należy zalogować się na stronie podatki.gov.pl, w zakładce Twój e-PIT. Do usługi e-Urząd Skarbowy można się zalogować za pośrednictwem profilu zaufanego, e-dowodu lub aplikację mObywatel. Po zalogowaniu na naszym koncie powinien znajdować się automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Plik ten będzie uzupełniony o dane zgromadzone przez administrację skarbową. Jest to niesamowicie przydatne narzędzie dla osób pracujących np. u jednego pracodawcy, którym rozliczenie się zajmie kilka chwil. Warto pamiętać, że, wygenerowany e-PIT udostępniany jest nam do wglądu, z możliwością edytowania.

Mój e-PIT – jakie formularze można rozliczyć i do kiedy?

System Twój e-PIT przystosowany jest do rozliczania czterech najbardziej popularnych formularzy podatkowych.

  • PIT 28 – dochody z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej;
  • PIT 36 – dochody z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolniczej;
  • PIT 37 – dochody z umowy o pracę, zlecenie, dzieło – najpopularniejsza forma rozliczenia;
  • PIT 38 – dochody z przychodów kapitałowych.

Jak już wspomnieliśmy Twój e-PIT pozwala na użytkownikowi na weryfikację, modyfikację zatwierdzenie bądź poprawienie zeznań podatkowych za 2021 r. Warto też wspomnieć, że po upływie terminu złożenia zeznania użytkownik może nadal zalogować się do systemu online, m.in. by uzyskać podgląd dokumentu, dokonać korekty bądź pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO.

  • PIT 2021– terminy rozliczenia.

Krajowa Administracja Skarbowa, przypomina, że podatki PIT-37 i PIT-38 rozliczyć można do 2 maja 2022 r. W tym roku mamy odrobinę więcej czasu, niż zazwyczaj, bo standardowa data 30 kwietnia w tym roku wypada w sobotę. PIT-28 trzeba złożyć znacznie wcześniej – do 28 lutego. Warto pamiętać, że niedotrzymanie tego terminu może wiązać się z nałożeniem na nierzetelnego podatnika grzywny.

Jak wypełnić e-PIT – krok po kroku

Pod artykułem znajdziecie film instruktażowy jak rozliczyć się przez internet. Nie jest to trudne. Po zalogowaniu na stronę e-Urzędu Skarbowego w liście po lewej stronie znaleźć trzeba zakładkę Bieżące dokumenty. Po jej kliknięciu powinniśmy uzyskać wgląd do wstępnie wypełnionego dokumentu Twój e-PIT (37) za rok 2021. Bardzo ważnym krokiem, którego nie powinniśmy pomijać jest sprawdzenie listy dokumentów, na podstawie których powstał PIT. Jeśli któregoś dokumentu brakuje – możemy dopisać brakujące dane samodzielnie.

Na tym samym ekranie dodajemy też przysługujące nam ulgi podatkowe. Do najbardziej popularnych zaliczyć możemy m.in.:

Jak już wspominaliśmy system umożliwia edycję danych z zeznania. Na samym dole znajdziemy też opcję całkowitego odrzucenia wstępnego rozliczenia oraz podglądu PIT, w takiej formie jakbyśmy wypełniali go na papierze bądź w innym programie do rozliczeń. W programie e-PIT możemy też przekazać 1 procent podatku. Żeby to zrobić wystarczy w zakładce "Bieżące dokumenty" wypełnić pole „Przekaż 1% podatku” za pomocą numeru KRS organizacji. Na koniec wystarczy potwierdzić, że dane są zgodne i rozliczenie jest gotowe do wysłania.

Zwrot podatku – ile trzeba czekać?

Warto zaznaczyć, że zwrot nadpłaty podatku przy składaniu zeznania za pomocą Twój e-PIT powinien nastąpić bardzo szybko w porównaniu do tradycyjnej metody, bo maksymalnie w przeciągu 45 dni od złożenia dokumentu. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy. Co ważne – na potrzeby zwrotu podatku podajemy tu też nasze konto bankowe. Dzięki temu bardzo szybko możemy dostać zwrot podatku. W zakładce obok (na górze strony) możemy uiścić kwotę niedopłaty.

Źródło: Twój e-PIT. Jak rozliczyć PIT przez internet? [ULGI, WIDEO]