TO młodzieżowe słowo jest NAJPOPULARNIEJSZE. ŚPIULKOLOT daleko za podium!

i

Autor: Pixabay.com TO młodzieżowe słowo jest NAJPOPULARNIEJSZE. ŚPIULKOLOT daleko za podium!

TO młodzieżowe słowo jest NAJPOPULARNIEJSZE. ŚPIULKOLOT daleko za podium!

2022-02-18 14:41

Śpiulkolot został okrzyknięty Młodzieżowym Słowem Roku 2021. Niektórym przypadł do gustu, inni wcześniej nawet o nim nie słyszeli. Najnowsze badania wskazują, że wcale nie jest najbardziej popularnym wyrażeniem wśród młodzieży. Plasuje się daleko w tyle. Które więc słowo jest najczęściej używane w młodzieżowym slangu? Sprawdźcie poniżej.

W grudniu zeszłego roku internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku zostaje śpiulkolot, który zdobył 9 656 głosów i oznacza: miejsce do spania, a słowo nawiązuje do mema, śpiulkać czyli spać. Wyrażenie to ma bardzo miły wydźwięk a językoznawcy mocno podkreślali, że wywołuje w nas pozytywne skojarzenia. Jak się jednak okazuje, na podstawie przeprowadzonych badań, słowo śpiulkolot, pomimo zajęcia tak zacnego miejsca, nie był przez młodzież zbyt często używany, w związku z czym, nie może zostać uznan3 za najbardziej popularne. Plasuje się dopiero na... 73 miejscu. Jakie więc słowo w rozmowach u młodzieży pojawiało się najczęściej?

Najpopularniejsze Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Badania zaskakują

Badania przeprowadzono na podstawie zgromadzonego materiału, który liczył 95 słów i 3 117 954 wzmianki. Zostały zaczerpnięte z propozycji nadesłanych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku organizowanym od 2016 r. przez PWN. Zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej - czyli na Twitterze, Facebooku oraz innych portalach internetowych. Żargon nastolatków pojawia się również w serwisie YouTube, na portalu Wykop i na forach dyskusyjnych. Liczba zgromadzonych danych pokazała, że młodzież zostawia tam po sobie najwięcej językowych śladów.

Według badań najpopularniejszym młodzieżowym słowem w roku 2021 był crush/krasz. Nie do końca jeszcze wiadomo, jak się to pisze. Anglicyzm ten oznacza obiekt westchnień, sympatię. Najwyraźniej słowo sympatia przestało być dla młodzieży atrakcyjne.

Za słowem crush/krasz uplasował się przymiotnik randomowy, czyli losowy, przypadkowy. Jest to hybryda językowa, gdyż do angielskiego przymiotnika dodano polski przyrostek -owy, aby ów przymiotnik zaadaptować do zasad polskiej fleksji.

Na trzecim miejscu zestawienia znalazł się przegryw. Neologizm ten jest synonimem nieudacznika. Dawna czołówka: LOL/lol, kozak, hajs, odeszła już w niepamięć. Dziś słowa te są dla młodzieży przestarzałe.

Na próżno w powyższym rankingu szukać śpiulkolotu… Pojawia się on dopiero na 73. pozycji w okresie liczonym przed publikacją wyników plebiscytu, tj. od 1.01.2021 do 7.12.2021. Po ogłoszeniu Młodzieżowego Słowa Roku wiele osób wyrażało zdziwienie, niedowierzanie, a śpiulkolot awansował na 38. miejsce, co oczywiście jest wynikiem ożywionych dyskusji oraz artykułów prasowych w internecie. Jak podaje słownik Miejski.pl: Nie używane przez nikogo słowo mające oznaczać "miejsce do spania". Zostało ono z niewyjaśnionych powodów Młodzieżowym słowem roku (pisownia oryginalna).

Źródło: https://nadwyraz.com/

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Źródło: TO młodzieżowe słowo jest NAJPOPULARNIEJSZE. ŚPIULKOLOT daleko za podium!