Zmiana czasu na zimowy 2021

i

Autor: pixel2013/pixabay Kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdźcie

To już koniec zmiany czasu z jesiennego na zimowy? Jest jasne stanowisko w sprawie!

2021-09-27 12:39

Od dłuższego czasu w Polsce dyskutuje się o zaprzestaniu zmiany czasu, zarówno z zimowego na letni, jak i z jesiennego na zimowy, tak jak jest to w innych krajach europejskich. W tym roku przestawienie zegarków może się okazać zbyteczne. Zmian domaga się Polskie Stronnictwo Ludowe. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który pod obrady może trafić już w środę.

W piątek do Sejmu wpłynął projekt ustawy posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego o czasie urzędowym w Polsce. Proponowany akt jest krótki - liczy bowiem zaledwie jedną stronę. Przedstawiciele partii chcą, aby przyjąć przepis, mówiący o tym, że "czasem urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jest czas letni środkowoeuropejski".

Projekt ustawy trafi pod obrady najprawdopodobniej 29 września w środę. 

"Dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego. (...) Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie, objawiając się m.in. kłopotami ze snem czy problemami z koncentracją" - tłumaczą posłowie w uzasadnieniu projektu. 

Okazuje się, że Polacy też mają dosyć zmiany czasu w trakcie roku. Badania pokazują jasno, że większość z nas opowiada się za jego rezygnacją. Dwie trzecie ma dość zmiany czasu i chciałoby z niej zrezygnować - wynika to chociażby z przeprowadzonej ankiety w panelu Ariadna dla WP i money.pl. Wśród naszych rodaków więcej jest zwolenników czasu letniego.

66 proc. ankietowanych w zeszłorocznym panelu Ariadna opowiedziało się za rezygnacją ze zmiany czasu. Co piąty badany nie ma zdania, a zaledwie 14 proc. chciałoby nadal przestawiać zegarki.

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy w tym roku będziemy przestawiać zegarki? 

Przypomnijmy, że zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w nocy z 30 na 31 października. Ostatecznie, może się jednak okazać, że do tego nie dojdzie. Jeżeli prace nad nową ustawą będą przebiegać szybko i sprawnie, przepisy mogą wejść w życie jeszcze przed tegorocznym przestawieniem zegarków. 

Zgodnie z dyrektywą przyjętą przez Parlament Europejski w marcu 2019 roku, państwa członkowskie same mogą zdecydować, czy chcą dalej stosować zmianę czasu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl! 

Raport z Anteny 27.09
Źródło: To już koniec zmiany czasu z letniego na zimowy? Jest jasne stanowisko w sprawie!