Karykatura Władymira Putina

i

Autor: pixabay.com Karykatura Władymira Putina

TEST PUTINA - na czym polega? Sprawdź, czy nie pomagasz Kremlowi

2022-03-07 9:51

Rosja atakuje nie tylko militarnie. Potężną bronią Kremla są fake newsy i dezinformacja. Szerząc niesprawdzone wiadomości możemy nieświadomie działać na szkodę Ukrainy i samych siebie. Jak tego uniknąć? Polska influencerka proponuje "test Putina". Sprawdźcie, na czym polega.

Wojna w Ukrainie trwa - inwazję, która rozpoczęła się 24. lutego, cały Świat śledzi z zapartym tchem. Ukraińcy i Ukrainki bronią swojej wolności przed siłami wysłanymi przez Kreml. Te zaś stale ostrzeliwują ukraińskie miasta i prowadzą uliczne walki, przyczyniając się do śmierci i dramatu ludności cywilnej. W tym konflikcie Rosja stosuje nie tylko konwencjonalną broń. Potężnym orężem w rękach agresora jest też propaganda, dezinformacja i fake newsy. Zalewające nas informacje na temat wojny trudno jest szybko zweryfikować, co dodatkowo ułatwia działanie ludziom odpowiedzialnym za tworzenie i szerzenie nieprawdziwych wiadomości. Udostępniając je dalej, nieświadomie działamy na korzyść agresywnej polityki Kremla. Pojawia się więc pytanie, jak temu zapobiegać? Prosty sposób proponuje polska influencerka Segritta. Swoją metodę nazwała "testem Putina". Na czym to polega? O tym w dalszej części artykułu.

Czy warto pomagać? (Ukraina)

Influencerka zamieściła na Instagramie wpis, w którym stwierdza, że za każdym razem, gdy trafia na informacje nt. wojny nie pochodzącą z oficjalnego źródła, przeprowadza "test Putina". Kozakiewicz opisuje, jak to robi:

  1. Zadaję sobie pytanie: czy rozejście się tego newsa jest na rękę interesom Rosji? (np. spowoduje panikę, wzbudzi strach, skłóci Polaków i Ukraińców, skłóci Europę, zmniejszy pomoc Ukrainie)".
  2. Jeśli TAK, to profilaktycznie zakładam, że to fake news od putinowskich trolli i nigdzie go nie udostępniam".

Zanim coś udostępnisz, wykonaj "test Putina" - na czym to polega?

Segritta to nick, pod którym w internecie działa Matylda Kozakiewicz - polska influencerka i blogerka, która w swoich wpisach często porusza tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w sieci. W obliczu wojny w Ukrainie postanowiła podzielić się z internautami i internautkami w Polsce swoim pomysłem na przeciwdziałanie dezinformacji i fake newsom, za którymi mogą stać osoby podległe rosyjskim siłom. Test Putina proponowany przez Segrittę jest niezwykle prosty i warto wykonywać go za każdym razem, gdy zamierzamy udostępnić w mediach społecznościowych informacje na temat sytuacji w Ukrainie.

Wiarygodne źródła przede wszystkim!

"Test Putina" to warty stosowania sposób na przeciwdziałanie dezinformacji. Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji wiele odpowiedzialności spoczywa właśnie na nas. Apelujemy, by swoją wiedzę o wojnie w Ukrainie opierać na wiadomościach podawanych przez wiarygodne media, a każdą inną informację starać się potwierdzić na podstawie kilku źródeł.

Źródło: TEST PUTINA - na czym polega? Sprawdź, czy nie pomagasz Kremlowi