Gdzie w twoim domu jest wylęgarnia bakterii?

i

Autor: Canva / fot. Engin Akyurt - Pexels

TEN PRZEDMIOT jest 200 tysięcy razy brudniejszy niż deska sedesowa! Używasz go codziennie do mycia...

2022-02-23 12:33

O tym, że nasze telefony komórkowe są wylęgarnią bakterii i wirusów wie niemalże każdy. Jednak to nie telefony są rajem dla wirusów i bakterii. Ten przedmiot ma w domu praktycznie każdy z nas i większość z nas dotyka go codziennie. Bakterie rozwijają się na nim znacznie lepiej, niż szalce Petriego! Czym jest ten przedmiot? Zapraszamy do artykułu.

Najbrudniejszy przedmiot w domu

Ten niepozorny przedmiot można znaleźć praktycznie w każdej kuchni. Wygląda dość niewinnie. Co więcej jest to przedmiot przeznaczony do czyszczenia, a okazuje się, że jest o wiele lepszym miejscem do rozwoju mikroorganizmów, niż instrumenty zaprojektowane z myślą o tym celu (szalka Petriego). Chociaż większość z nas na co dzień nie zastanawia się, jaki przedmiot w naszym domu jest największym siedliskiem bakterii i wirusów to akurat o tym przedmiocie warto wiedzieć.

Największą wylęgarnią bakterii w waszym domu jest niepozorny zmywak do naczyń. Zespół naukowców wziął pod lupę gąbki do zmywania i ich podatność na zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Okazuje się jednak, że są one wręcz „napakowane” bakteriami, choć akurat o tym większość z nas woli nie myśleć. Chociaż wiedza o tym może wydawać się obrzydliwa, to jest ona bardzo przydatna. Praktycznie w każdej kuchni możemy znaleźć gąbkę do mycia naczyń. Po jakim czasie nasz zmywak w kuchni powinien nam służyć, zanim zmieni się w wylęgarnie bakterii? O tym przeczytacie poniżej, ale zastanów się, kiedy ostatnio wymieniałeś gąbkę w zlewie, którą czyścisz naczynia do codziennych posiłków?

Dlaczego warto często wymieniać gąbki do mycia naczyń? Naukowcy obliczyli, że na kuchennej gąbce znajduje się około 10 milionów bakterii na cal kwadratowy (ok. 6.45 cm²). Oznacza to, że zwykły zmywak kuchenny jest aż 200 tysięcy razy brudniejszy niż deska sedesowa! Wilgotna, pozostawiona w cieple gąbka jest wprost idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. „Osiedlają” się w niej bakterie występujące na żywności, meblach kuchennych i wreszcie to co sami przyniesiemy na naszej skórze.

Raczej nie ma drugiego miejsca na Ziemi, w którym byłoby tak dużo tych mikroorganizmów – podkreśla Dr Markus Egert z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie

Jak często wymieniać gąbkę do zmywania naczyń?

Naukowcy uspokajają, przy tygodniowym używaniu gąbki do naczyń liczba bakterii, jaka na niej będzie się znajdowała jest olbrzymia. Jednak gdyby te bakterie były naprawdę niebezpieczne większość z nas, by bez przerwy by chorowało na podrażnienia skóry i biegunki. Dlaczego nie chorujemy? Bo nasz organizm doskonale zna te bakterie i jest do nich przyzwyczajony, dlatego nie należy wpadać w panikę. Ludzki organizm codziennie ma kontakt z wieloma szczepami bakterii, niektóre mieszkają w naszym przewodzie pokarmowym, inne są na skórze, zatem nie zawsze słowo „bakteria” może oznaczać śmiertelne zagrożenie. Zdaniem naukowców i lekarzy znacznie groźniejsza jest dla nas nadmierna sterylność.

Zmywaka do naczyń należy używać przez tydzień. Należy je wyjmować ze zlewu po każdym zmywaniu, przepłukać i wycisnąć z nich wodę. Kiedy należy wymienić gąbkę, żeby sobie nie zaszkodzić? Jeśli użyjemy gąbki do przetarcia deski lub blatu po surowym mięsie, lub jajkach, wtedy lepiej wymienić gąbkę, bo mogą się w niej namnożyć bakterie np. salmonelli.

Warto też zrezygnować z gąbek do kąpieli zwłaszcza w przypadku higieny malutkich dzieci i noworodków. Dzieci lubią gryźć gąbki… a przecież myjemy nimi m.in. ich pośladki z pozostałości po brudnej pieluszce.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Pijany kierowca zabił 17-latkę. Nie odpowie jednak za morderstwo
Źródło: TEN PRZEDMIOT jest 200 tysięcy razy brudniejszy niż deska sedesowa! Używasz go codziennie do mycia...