telefon

i

Autor: Pixabay Operatorzy komórkowi zablokują SMS-y wyłudzające dane

Te telefony wkrótce przestaną działać! Masz taki? Musisz kupić nowy!

2022-02-17 10:38

Amerykański koncern AT&T zapowiada wyłączenie w przyszłym tygodniu nadajników obsługujących sieć 3G i 2G. W ślad za tym mają pójść polscy operatorzy, którzy także szykują się w najbliższym czasie na taki krok. Dla wielu osób oznacza to prawdziwą rewolucję, ponieważ wiele telefonów przestanie działać z dnia na dzień. Koniec sieci 3G i 2G dla starszych telefonów oznacza konieczność wymiany urządzenia.

Już niebawem część telefonów przestanie działać! Dotyczy to przede wszystkim starszych modeli, z których obecnie nadal korzysta wielu Polaków. O co dokładnie chodzi w tym przepisie?

Koniec sieci 3G jest nieunikniony

Chodzi konkretnie o wyłączenie sieci 3G oraz 2G. amerykański koncern AT&T zamierza wyłączyć nadajniki tych dwóch starszych generacji już w przyszłym tygodniu. Za przykładem tej firmy ruszą kolejne. Do końca roku po sieć 3G i 2G w Stanach Zjednoczonych przestanie funkcjonować. W Polsce sieci 3G oraz 2G działać będą jeszcze dłużej, jednak operatorzy już przygotowują się do tego kroku także w Polsce. Z sieci 3G zamierzają zrezygnować wszyscy najwięksi polscy operatorzy: T-Mobile, Orange, Play i Plus.

Polskie sieci także przygotowują się na ten krok. I tak np. T-Mobile zapowiada , że wygaszanie starej infrastruktury ma się zakończyć już w przyszłym roku. Kolejne sieci także zapowiadają podobne działania. Nie ma się co dziwić, obecnie najwięksi operatorzy stawiają na rozwój 4G/LTE i 5G. Orange zakłada rezygnację z technologii 3G do 2024 roku. Podobnie zapowiedziała sieć Plus, jednak w planach jest rok 2027. Jednak niewykluczone, iż procesy te znacznie przyśpieszą.

Vito Bambino i Sanah łączą siły!

Koniec 3G: co to oznacza dla przeciętnego użytkownika smartfona?

Koniec sieci 3G w praktyce dla wielu użytkowników oznacza koniec z możliwości korzystania ze starszego modelu telefonu. Dotyczy to głównie telefonów produkowanych do okolic 2017 roku. Konieczność wymiany czeka także właścicieli telefonów, który co prawda obsługuje sieć 4G, jednak nie oferuje możliwości prowadzenia rozmów za pomocą sieci LTE.

To jednak jeszcze nie koniec. W niektórych przypadkach, jak w T-Mobile użytkownicy wciąż będą mogli korzystać z sieci 2G, jednak jak zapowiada operator, komfort użytkowania takiego urządzenia będzie znacznie niższy niż dotychczas. Jednak to nie koniec utrudnień. Działać przestaną także niektóre karty SIM. Dotyczy to przede wszystkim osób, które od wielu lat nie wymieniały karty, a przecież tę najczęściej po prostu "przycinaliśmy" kiedy zmienialiśmy telefon. Wówczas wystarczy ją po prostu wymienić u swojego operatora. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Te telefony wkrótce przestaną działać! Masz taki? Musisz kupić nowy!