Poranna kawa będzie towarem ekskluzywnym

i

Autor: Canva Poranna kawa będzie towarem ekskluzywnym

Te popularne produkty wkrótce mogą zniknąć z Twojego stołu! Sprawdź jakie!

2021-11-17 9:43

Dla większości z nas zmiany klimatyczne kojarzą się z cieplejszym latem, czy intensywnymi opadami. Ale takie ekstrema pogodowe i sposób w jaki zmienia się nasz klimat, mogą spowodować, że już wkrótce na naszych talerzach nie znajdziemy produktów, które teraz są dla nas łatwo dostępne. Sprawdźcie, jakie produkty mogą wkrótce zniknąć z waszego menu.

Poranna kawa i czekolada będą towarami ekskluzywnymi

O ile sami nie uprawiacie owoców i warzyw to wpływ, jaki na uprawy ma wyższa temperatura i ekstremalne opady może dla was być czymś nieznanym. Jednak rolnicy i naukowcy obawiają się o to jak zmiany te wpłyną na możliwość uprawy wielu popularnych roślin. Jeśli zmiany klimatu nadal będą postępowały w tak szybkim tempie to realnym jest, że już wkrótce nie będziemy w stanie kupić wielu produktów, które obecnie są standardowymi punktami na naszej liście zakupów. Inne staną się bardzo drogie i dla wielu osób niedostępne.

Z czego przyjdzie nam zrezygnować? Zacznijmy od produktu, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia – tym produktem jest czekolada. Okresowe susze i ekstremalne zjawiska pogodowe już teraz mają negatywny wpływ na produkcję kakao. Plantatorzy kakaowców co roku odnotowują ogromne straty, czego efektem jest nieustanna podwyżka cen produktów zawierających kakao. Kolejnym produktem, który wkrótce może być bardzo drogi lub trudno dostępny jest – kawa. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Niestety wkrótce trzeba będzie poszukać jej substytutu, bo jak donoszą plantatorzy około 50% powierzchni na której obecnie rośną kawowce wkrótce nie nadawać się do uprawy. Należy więc spodziewać się wzrostu cen za poranną kawę oraz...pogorszenia jej smaku. Z podobnym problemem borykają się także producenci herbaty – delikatne listki krzewów herbacianych źle znoszą pogodowe ekstrema. Osoby, które lubią wypić piwo też mogą mieć powody do zmartwień, bo chmiel i jęczmień też źle znosi obecne zmiany w pogodzie co wkrótce oznaczać może, że popularny złoty trunek wkrótce będzie produktem ekskluzywnym.

Podobnie problemy mają rolnicy uprawiający inne zboża. Szacuje się, że produkcja pszenicy zmniejszy około 6 procent co oznacza znaczny wzrost cen wszystkich produktów ją zawierających. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja u producentów ryżu – tam szacuje się, że roczne zbiory będą mniejsze nawet o 20-40 procent. Osoby, które lubią fistaszki już wkrótce mogą być zmuszeni do wykreślenia ich z listy przekąsek, bo obecne warunki pogodowe sprawiają, że orzeszki ziemne mogą wkrótce przestać dawać plony.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Te popularne produkty wkrótce mogą zniknąć z Twojego stołu! Sprawdź jakie!