Podatek na gaz CAŁKOWICIE ZNIESIONY! Co to oznacza dla polskich rodzin?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/PublicDomainPictures Podatek na gaz CAŁKOWICIE ZNIESIONY! Co to oznacza dla polskich rodzin?

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Podatek na gaz CAŁKOWICIE ZNIESIONY!

2022-01-11 14:53

Podatek na gaz całkowicie zniesiony – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej! To nie jedyne obniżki jakie zapowiedział premier, ogłaszając tarczę antyinflacyjną 2.0. Zmiany mają wejść z automatu i obowiązywać od lutego 2022 roku. Czy właściciele mieszkań będą musieli składać dodatkowe wnioski?

Minister finansów Tadeusz Kościński 16 grudnia skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie stosowania zerowej stawki VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepłownictwo. Jeszcze wczoraj media informowały Polaków, ze z tego planu nic nie wyjdzie, ponieważ KE nie wydała zgody na obniżkę VAT-u. Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił jednak, że rząd zamierza mimo to obniżyć podatki. - Od lutego obniżymy stawkę podatku VAT na paliwa do 8 proc., a VAT na żywność i gaz do zera – zapowiedział premier. Jakie zmiany w podatkach szykuje rząd? Te wejdą w życie od lutego 2022 roku.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Jakie zmiany?

Mateusz Morawiecki ogłosił, że obniżone zostaną podatki „dla wszystkich”. Oto lista zmian podatków:

  • 8% VAT na paliwo
  • 0% VAT na żywność
  • 0% VAT na gaz
  • 5% VAT na prąd
  • 5% VAT ciepło
  • 0% VAT na nawozy

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Podatek na gaz CAŁKOWICIE ZNIESIONY! Co to oznacza dla Polaków?

Jak mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier, "na gaz obniżamy VAT do 0 proc.". Jak mówił, podwyżki na gaz "są straszne" m.in. ze względu na politykę Gazpromu.

- Dlatego, idąc za radą minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, dzisiaj omawialiśmy (...) całą politykę obniżenia cen gazu dla odbiorców indywidualnych, nawet jeżeli są oni częścią spółdzielni mieszkaniowych bądź wspólnot mieszkaniowych - wskazał.

Jak mówiła minister Anna Moskwa, nośnym tematem w ostatnich dniach jest temat Polaków mieszkających w wspólnotach i spółdzielniach. Te instytucje mogą złożyć oświadczenie, w którym deklarują, że są to budynki mieszkalne, ale wpływają one w wolnym tempie.

- Postanowiliśmy zareagować szybko na tę sytuację. Nie jest winą obywatela, że zarządca budynku nie złożył takiego wniosku, dlatego odwróciliśmy tę sytuację. […] Po wejściu w życie ustawy z automatu każda spółdzielnia, każda wspólnota mieszkaniowa będzie objęta taryfą z wyrównaniem od 1 stycznia. Nie wymaga to żadnych oświadczeń i dodatkowych dokumentów – mówiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Jak tłumaczyła dalej minister: jeżeli jesteśmy mieszkańcem budynku zarządzanego przez samorząd, będzie to wymagało oświadczenia zarządcy, czyli w tej sytuacji samorządu w jakim procencie budynki są przeznaczone na cele mieszkalne, a w jakim procent na cele gospodarcze.

- Apelujemy do wszystkich zarządców samorządowych, żeby takie oświadczenia składali – dodała.

Z ulgi będą mogły skorzystać także szpitale, szkoły i inne instytucje. Obniżki mają wejść w życie od lutego 2022. Ich całkowity koszt dla budżetu ma wynieść 15-20 mld zł.

Drogowcy nie nadążają latać wielkich dziur w Warszawie
Źródło: Tarcza antyinflacyjna 2.0. Podatek na gaz CAŁKOWICIE ZNIESIONY!