Złotówki

i

Autor: pixabay.com Złotówki

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 - KIEDY ZACZNIE OBOWIĄZYWAĆ?

2022-01-12 11:22

We wtorek, 11. stycznia poznaliśmy szczegóły dotyczące Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. To pakiet ulg, które w założeniu mają zmniejszyć negatywny wpływ inflacji na zasobność naszych portfeli. Kiedy zostanie wprowadzona? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 - kiedy zacznie obowiązywać? Takie pytanie od 11. stycznia zadaje sobie wiele osób. Tego dnia, podczas specjalnie zwołanej konferencji, Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły dotyczące drugiej wersji tarczy. Pakiet ulg podatkowych ma chronić fundusze obywatelek i obywateli przed wpływem wciąż rosnącej w Polsce inflacji. Tarcza przewiduje między innymi obniżkę VAT na paliwo oraz wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Tańszy ma być także gaz i ogrzewanie. Jak będzie wyglądało to w praktyce? O tym przekonamy się dopiero po wprowadzeniu Tarczy 2.0. W dalszej części artykułu piszemy, kiedy można się tego spodziewać.

Podwyżki gazu o 700%

Tarcza antyinflacyjna 2.0 - co zawiera?

Jednym z głównych elementów Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 jest obniżka podatku VAT na paliwa - z 23 do 8 procent. Poskutkowałoby to obniżką cen benzyny o około 70 groszy, a gazu o około 40 groszy. Ceny miałyby zostać utrzymane przez pół roku.

Kolejna ulga to zerowy VAT na żywność. Rząd prognozuje, że przyniesie to oszczędności rzędu 45 zł. dla gospodarstw domowych w skali miesiąca. Tarcza przewiduje też całkowite zniesienie podatku na gaz oraz obniżenie do 5% podatku VAT na prąd i ogrzewanie

Rolnicy mieliby zaś skorzystać dzięki zerowemu VAT na nawozy. Pośrednio miałoby się to przełożyć także na obniżenie cen żywności.

Kiedy zacznie obowiązywać Tarcza Antyinflacyjna 2.0?

Projekt Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 trafił do Sejmu. Głosowanie zaplanowano na 12. stycznia. Przyjęcie przez parlament i podpisanie pakietu przez prezydenta będzie oznaczało wejście w życie przewidzianych przez tarczę ulg od 1. lutego 2022.

Źródło: Tarcza Antyinflacyjna 2.0 - KIEDY ZACZNIE OBOWIĄZYWAĆ?