Na granicy z Ukrainą rozpoczęły się szczepienia osób wjeżdżających do Polski

i

Autor: Pixabay.com

Szczepienia w szkołach. OD KIEDY? Minister edukacji podał DOKŁADNY termin!

2021-06-01 12:58

Szczepienia w szkołach rozpoczną się w nowym roku szkolnym. To już pewne. We wtorek, 1 czerwca, minister edukacji podał dokładny termin ich rozpoczęcia. Przedstawił też harmonogram całej akcji. Jak będzie przebiegać szczepienie w szkołach? Jak postępuje akcja szczepień Polaków? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Szczepienia w szkołach ruszą od nowego roku szkolnego. Przemysław Czarnek, minister edukacji, przedstawił dokładny plan wprowadzenia akcji szczepień w szkołach.

- W trzecim tygodniu września, rozpoczniemy akcję szczepienia w szkołach - zapowiedział we wtorek Czarnek.

Przygotowania do akcji rozpoczną się już w czerwcu. Wtedy to przeprowadzona zostanie kampania informacyjna. Samo szczepienie rozpocznie się we wrześniu. Jak podkreślił minister Czarnek, jej skala zależy od tego, ilu chętnych zgłosi się do udziału w poszczególnych placówkach.

- Dyrektorzy będą decydować o tym, czy punkty szczepień mieścić będą się w szkołach, czy poza nimi - dodał minister.

Niezależnie od akcji przeprowadzonej w szkołach, od 7 czerwca, rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat w populacyjnych punktach szczepień.

Coraz więcej zaszczepionych

Coraz więcej zaszczepionych Polaków. Jak podało we wtorek, 1 czerwca, Mnisterstwo Zdrowia, w Polsce wykonano dotąd 20 084 619 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 7 019 149 osób.

Jak poinformował resort zdrowia, od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 19 047 dawek. W tym czasie zgłoszono 9879 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Do Polski dostarczono dotąd 23 613 160 dawek. 22 523 590 z nich dotarło do punktów szczepień.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania się do szczepienia. Eksperci radzą, aby się wyspać, normalnie zjeść posiłki, wyeliminować alkohol. Nie należy przed zastrzykiem odstawiać na własną rękę leków, które regularnie przyjmujemy.

Szczepienie poprzedza kwalifikacja. Jej podstawą jest kwestionariusz badania przesiewowego, zawierający pytania o stan zdrowia, przebyte choroby, a także o chorowanie na COVID-19 i o objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Raport z anteny 1.06, godz.10
Źródło: Szczepienia w szkołach. OD KIEDY? Minister edukacji podał DOKŁADNY termin!