Intensywne opady deszczu i lokalne podtopienia

i

Autor: Canva

Synoptycy ostrzegają! W 3 dni spadnie tyle deszczu, ile powinno przez miesiąc!

2022-02-17 13:26

Potężne wichury i burze powodują ogromne zniszczenia w całym kraju. Niewątpliwie strażaków czeka wyjątkowo pracowity weekend, podczas którego zajmą się głównie usuwaniem skutków niszczycielskich wichur, które przechodzą nad Polską. Niestety synoptycy nie mają dobrych wieści – zapowiadają bardzo intensywne opady deszczów. Gdzie będzie najbardziej padać?

Intensywne opady deszczu i możliwe lokalne podtopienia

Synoptycy ostrzegają, że nie tylko wichury dadzą się nam we znaki w nadchodzących dniach. Jak podaje portal Twojapogoda.pl w ciągu zaledwie 3 dni nad północną połową naszego kraju możemy spodziewać się wyjątkowo obfitych opadów deszczu. Prognozy nie są optymistyczne, według meteorologów w ciągu weekendu z nieba spadnie tyle wody, ile normalnie powinno przez miesiąc.

Zazwyczaj luty jest jednym z bardziej suchych miesięcy w roku, ale nie tym razem. Jeśli prognozy się sprawdzą, to tegoroczny zapisze się jako jeden z bardziej mokrych – zwłaszcza w północnej połowie kraju. Przechodzące nad północną częścią kraju wichury przyniosą, ze sobą chmury deszczowe, z których w zaledwie kilka dni sumy opadów sięgną 30-40 mm, a lokalnie nawet 50 mm. Najbardziej deszczowo będzie w pasie od Pomorza przez Warmię i Mazury po Podlasie. Pierwsze mocne opady przewidywane są w tym rejonie już dzisiaj, kolejne w sobotę i niedzielę.

Podczas burz i porywistego wiatru w ciągu jednej godziny może spadać 5-10 mm deszczu. Oznacza to, że lokalnie wystąpić mogą podtopienia dróg, zabudowań i posesji. Łączna suma opadów do końca tygodnia na północy kraju będzie na tyle wysoka, że najprawdopodobniej lokalne, gruntowe drogi zmienią się w nieprzejezdne błoto. Ilość wody w glebie na tym terenie już wcześniej była wysoka, a teraz znacznie wzroście co oznacza, że po zapowiadanej fali ulew dojazd niektórych mieszkańców do swoich posesji może być utrudniony, a podziemne garaże i podwórka zalane.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Zniszczona przez wiatr iglica kościoła
Źródło: Synoptycy ostrzegają! W 3 dni spadnie tyle deszczu, ile powinno przez miesiąc!