szopka, Betlejem

i

Autor: pixabay.com

ŚWIĘTO W KOŚCIELE

Co napisać na drzwiach w święto Trzech Króli? Wiemy co oznacza popularny skrót

2024-01-06 11:40

Święto Trzech Króli obchodzone jest co roku 6 stycznia i kojarzy się z wieloma tradycjami. Jednym z nich jest pisanie na drzwiach domów, bądź mieszkań specjalnego skrótu. Co oznacza i jak prawidłowo go zapisać? Praktyka ta została zapoczątkowana bardzo dawno temu i jest nieodłącznym symbolem święta Trzech Króli.

Napis na drzwiach w święto Trzech Króli jest nieodłącznym elementem tego dnia. Co oznacza i jak zapisać go poprawnie? To warto wiedzieć. Objawienie Pańskiej, nazywane świętem Trzech Króli to chrześcijańska uroczystość obchodzona co roku 6 stycznia. Święto odwołuje się do fragmentu z Ewangelii Mateusza 2,1-12, który opowiada o przybyciu mędrców do Betlejem. Co roku jest to dzień ustawowo wolny, a w kościołach odbywają się specjalne uroczystości. Na ulicach wielu miast w Polsce można zobaczyć Orszak Trzech Króli, czyli uliczne jasełka. Jest to połączenie tradycji kolędowania i przedstawień bożonarodzeniowych, które odbywają się od czasów św. Franciszka, czyli już od 800 lat! Nieodłączną tradycją związaną ze Świętem Trzech Króli jest także specjalny napis na drzwiach domów/mieszkań "K+M+B". Co oznacza? Jak poprawnie go zapisać? Okazuje się, że nie każdy o tym wie.

Najlepszy prezent od świętego Mikołaja to... #EwelinaPyta

Święto Trzech Króli - co piszemy na drzwiach

Co napisać na drzwiach w święto Trzech Króli? Co roku 6 stycznia po powrocie z kościoła, na drzwiach domów bądź mieszkań umieszcza się poświęconą kredą trzy litery: K, M, B, dodając do tego rok obecny. Te trzy litery symbolizują imiona Trzech Króli - Kacpra, Melchiora i Baltazara. Są to również skrótem od łacińskiej frazy "Christus Mansionem Benedicat", co oznacza "Niech Chrystus błogosławi temu domowi". Zwyczaj ten ma na celu zaproszenie Trzech Mędrców do domu, a jednocześnie prośbę o błogosławieństwo i opiekę Bożą na nadchodzący rok. Poprawny napis na drzwiach w święto Trzech Króli powinien wyglądać następująco: K+M+B 2024. Nie dodajemy w napisie znaku równości, ponieważ "plusy" w zapisie nie oznaczają matematycznego dodawania, lecz są symbolem krzyża, oznaczającym błogosławieństwo. 

ZOBACZ TAKŻE: Ile do koperty na kolędę 2024? Wiemy jaką kwotę ofiarują Polacy

Święto Trzech Króli - obowiązek we mszy świętej

Czy na Trzech Króli trzeba iść do kościoła? Dzień ten jest nie tylko dniem ustawowo wolnym, ale przede wszystkim świętem nakazanym. Oznacza to, że wszyscy katolicy w Polsce mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej 6 stycznia.

Sonda
Czy brałeś udział kiedykolwiek w Orszaku Trzech Króli?