sędzia

i

Autor: pixabay.com

SUPER RING | Dyrektor szkoły jak sędzia w sądzie. Od września istotne zmiany w prawie!

2022-07-06 15:52

Od września dyrektor szkoły będzie nie tylko administrował placówką ale też wymierzał kary uczniom. Takie jest założenia nowej ustawy. Dzięki temu wiele spraw ma się zakończyć na poziomie sankcji wymierzonej w szkole a nie trafiać do sądów rodzinnych. Czy to dobre rozwiązanie? O tym Artur Jarząbek rozmawiał w programie Super Ring z dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie Danutą Kozakiewicz oraz prezesem zarządu fundacji „Rodzice Szkole” Wojciechem Starzyńskim.

Nowe prawo ma dać nauczycielom nowe możliwości wpływania na niesfornych uczniów. Jeżeli ci coś przeskrobią, to nauczyciel nie tylko może żądać pokrycia szkody, ale też wysłać ucznia do prac na rzecz placówki. To może być malowanie płotu, grabienie liści albo mycie korytarzy. Pomysł wyszedł z ministerstwa sprawiedliwości i wzbudził już duże kontrowersje. 

“Ja nie czuję się sędzią i prokuratorem. Nie uczono mnie tego jak należy postępować w takich sytuacjach” - mówiła w programie “Super Ring” dyrektor Szkoły Podstawowej nr. 103 w Warszawie Danuta Kozakiewicz.

“Przecież te zapisy niczym nie różnią się od zapisów ustawy ‘Prawo Oświatowe’. Jedyne pytanie które tu powstaje, to po co jest ta ustawa?” - pytał prezes zarządu fundacji „Rodzice Szkole” Wojciech Starzyński.

Całą rozmowę o nowym prawie które ma zacząć działać w polskich szkołach od września, możecie obejrzeć poniżej.

Super Ring - Szkola odc 5