Strajk pielęgniarek i położnych w Olsztynie 7 czerwca. Relacja z protestu [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-06-07 10:55

Trwa strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Według zapowiedzi ma wziąć w nim udział około czterdziestu szpitali z Polski. Pielęgniarki na dwie godziny odejdą od łóżek. W większości jednak zawisną flagi i transparenty. Do tego w kilkunastu miastach zaplanowano demonstracje solidarnościowe. W Olsztynie protest rozpoczął się o godzinie 10. przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym. Czego domagają się strajkujące?

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP, zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na posiedzeniu 9 listopada 2020 r. podjął uchwałę o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej w celu poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych, a w razie konieczności podjęcia także strajku generalnego.

Powodem akcji strajkowej jest tzw. ustawa Niedzielskiego, tj. ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która - zdaniem autorki komunikatu - "nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, pomimo licznych sygnałów od członków naszej organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego".

Strajk pielęgniarek w Olsztynie

Ptok poinformowała, że w poniedziałek 7 czerwca rozpoczną się strajki ostrzegawcze w szpitalach na terenie całej Polski. "W pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych weźmie udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły ten etap sporu zbiorowego" - napisała.

Dodała, że planowane są także akcje solidarnościowe i manifestacje pod szpitalami. Ponadto w centralnych miejscach Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Pleszewa, Przemyśla, Rzeszowa i Szczecina odbędą się manifestacje.

Strajk pielęgniarek i położnych w Olsztynie

Strajk pielęgniarek i położnych w Olsztynie rozpoczął się w poniedziałek 7 czerwca o godz. 10. Przedstawiciele białego personelu spotkali się przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, skąd mają przejść pod Urząd Wojewódzki.

Źródło: Strajk pielęgniarek i położnych w Olsztynie 7 czerwca. Relacja z protestu [ZDJĘCIA, WIDEO]