Popielec

i

Autor: Pixabay

Środa Popielcowa to święto nakazane? Czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa, nazywana też Popielcem, jest bardzo ważnym dniem w kalendarzu liturgicznym. W Kościele katolickim rozpoczyna ona bowiem trwający ponad 40 dni Wielki Post. Czy Środa Popielcowa to jednak święto nakazane i wierni muszą uczestniczyć we mszy świętej?

Środa Popielcowa 2023 - msza święta obowiązkowa czy nie? Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. To najważniejszy czas w całym roku liturgicznym, kiedy wierni wspólnie celebrują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wielkanoc wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, szczególnie w kontekście duchowym. Czasem szczególnego żalu i pokuty za grzechy jest trwający ponad 40 dni Wielki Post. Tradycyjnie w kościele katolickim dniem rozpoczynającym Wielki Post jest Środa Popielcowa. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że zakazane jest spożywanie potraw mięsnych i słodyczy. Co zatem z udziałem we mszy świętej, w trakcie której kapłani posypują głowy wiernych popiołem? Czy Popielec to święto nakazane?

Czy w Środę Popielcową można jeść mięso i słodycze? Jest wyjątek!

Jak dobrze Polacy znają DODĘ? #EwelinaPyta

Środa Popielcowa - święto nakazane czy nie?

Choć msza święta w Środę Popielcową ma wymiar bardzo dostojny, uczestnictwo w niej nie jest obowiązkiem. Tego dnia kapłani sypią na głowy wiernych popiół na znak szczególnej pokuty i żalu za grzechy.

Sonda
Czy pójdziesz do kościoła w Środę Popielcową?