Uczniowie rezygnują z lekcji Religii

i

Autor: canva.com Uczniowie rezygnują z lekcji Religii.

Spadek wiary w Polsce. Uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii

2021-06-07 12:47

Religia jest przedmiotem obowiązkowym w szkołach już prawie od 30 lat. Obecnie wielu uczniów rezygnuję z uczestnictwa w tych lekcjach. Swoją decyzję często tłumaczą zbyt dużą presję na wiarę i pouczaniem odnośnie tego jak powinni postępować w życiu prywatnym.

Spadek wiary w Polsce. Uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii. Coraz częściej młode osoby wybierają lekcję etyki zamiast katechezę. Uczniowie bardzo często nie zgadzają się ze zdaniem katechetów, a swoje rezygnacje tłumaczą ingerencją prowadzących w ich życie prywatne. Na wielu forach internetowych możemy przeczytać komentarze rozżalonych rodziców, którzy skarżą się na zbyt wiele sprawdzianów i kartkówek z religii, czasami bardziej wymagających, niż na przykład z biologi czy matematyki. Z Katechezy najczęściej rezygnują starsi uczniowie, na młodych mają wpływ rodzice i dlatego rzadziej wypisują się z lekcji. Młodzi często brak udziału w lekcjach religii tłumaczą tym, że nie odpowiada im nauczyciel, ale nie oznacza to, że nie wierzą w Boga. Ta sytuacja nie ma wpływu na ich religijność.

Narodowy e-mail dla każdego obywatela. Państwo założy ci skrzynkę! Będzie obowiązkowa?

Czy jedzenie truje? "Testery żywności" nie zdały testu. Mamy wyniki z laboratorium. Będziecie w szoku. Próba Federa

Spadek wiary w Polsce. Uczniowie masowo rezygnują z lekcji Religii

Artur Jarząbek w swoim programie SuperNova w samo południe poruszył ten temat. Rozmawiał z rzecznikiem Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysławem Śliwińskim oraz redaktorem Tomaszem Terlikowskim. Ponad pięćdziesiąt procent uczniów liceum ogólnokształcących w szkołach warszawskich nie uczestniczy w lekcjach religii, nie wiem, czy to jest problem młodzieży z wiarą, a może kościół wśród młodych osób nie ma takiego zainteresowania, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu, powiedział Śliwiński.

Strajk pielęgniarek i położnych w Olsztynie 7 czerwca. Relacja z protestu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce wprowadzić obowiązkowe lekcje religii lub etyki. Tomasz Terlikowski uważa, że to spowoduję zwiększenie liczby młodych ludzi na katechezie, ale i tak ci, którzy nie chce w niej uczestniczyć zapiszą się na etykę. Ekspert twierdzi, że będzie postępowała laicyzacja, a to jak będzie głęboka zależy od tego jak kościół na nią odpowie, przypomina również, że jeśli przyjrzymy się krajom afrykańskim i azjatyckim, to tam religia przezywa ogromne odrodzenie. Całe rozmowy możecie posłuchać poniżej.