Słuchasz muzyki w samochodzie? Uważaj, bo OD TERAZ może grozić za to MANDAT!

i

Autor: Pixabay.com

Słuchasz muzyki w samochodzie? Uważaj, bo OD TERAZ może grozić za to MANDAT!

2021-10-20 10:38

Kto nie lubi posłuchać sobie przyjemnych dźwięków, kiedy wraca do domu z pracy w korku? Muza wielu kierowcom towarzyszy na co dzień. Wiele może się od teraz zmienić. Zbyt głośne słuchanie muzyki może spowodować, że zostaniemy ukarani surowym mandatem.

Pojawiały się już tego typu absurdalne sytuacja,  w których wysokim mandatem ukarano kogoś za słuchanie muzyki. Sytuację, do której doszło w trakcie protestów przeciwko tzw. "Lex TVN" w Krakowie, opisał postal oko.press. Zdarzenie miało miejsce przed 22:00, a więc jeszcze przed ciszą nocną. Samochód obywatelki Francji został zatrzymany na ul. Retoryka po manifestacji. Mundurowi dokonujący kontroli usłyszeli z głośników znany utwór wymierzony przeciwko rządowi z przekleństwem. 

Słuchasz muzyki w samochodzie? Uważaj, bo OD TERAZ może grozić za to MANDAT!

Mundurowi, słysząc wspomniany utwór, postanowili wystawić mandat 500 zł. Laure odpowiedziała, że go nie przyjmie. Według oko.press KWP Kraków, wymierzając Francuzce karę, odwołuje się do Kodeksu wykroczeń i artykułów 141 oraz 51. Pierwszy dotyczy zakazu używania wulgaryzmów w miejscach publicznych, a drugi - m.in. zakłócania spokoju i porządku publicznego.

Okazuje się, że nie zawsze winna jest konkretna piosenka, a sam fakt, że słuchamy muzyki!

Jak podaje portal WRC, policjant podczas rutynowej kontroli może ukarać kierowcę mandatem za zbyt głośne słuchanie muzyki. Oczywiście, takie sytuacje często się nie dzieją, ale funkcjonariusze mają takie prawo. Jak to możliwe? W przepisach nie jest to jasno uregulowane.

Funkcjonariusze mogą ukarać mandatami podczas kontroli z powodu tworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowegoSłuchanie zbyt głośno muzyki może spowodować, że nie będziemy podczas jazdy słyszeli sygnału nadjeżdżającej karetki czy straży. A to już jest podstawa do tego, aby zostać ukaranym mandatem.

Ile może wynieść taki mandat?

Mandat w takich sytuacjach może wynosić od 250 do 500 złotych. Jego kwota zależna jest oczywiście od interpretacji całej sytuacji przez funkcjonariusza. Warto pamiętać, że policjanci najczęściej nie decydują się na karanie w takich sytuacjach kierowców.

Bydgoszcz: Kierowcy i rowerzyści na celowniku policyjnego drona. Posypały się mandaty
Źródło: Słuchasz muzyki w samochodzie? Uważaj, bo teraz może grozić za to MANDAT!