Szczepionka

i

Autor: pixabay.com Szczepionka

SŁOWO ROKU 2021 na świecie - wybór mógł być tylko jeden!

2021-11-29 13:39

Prestiżowe wydawnictwo Merriam-Webster ogłosiło słowo roku 2021. Wybrano to, które codziennie tysiące razy pojawiało się we wszystkich mediach na całym świecie. O jakie chodzi? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Słowo roku 2021 wybrane! Wynik swojego dorocznego plebiscytu ogłosiło wydawnictwo Merriam-Webster. Ta prestiżowa oficyna znana jest głównie ze swoich słowników, lecz redaktorzy Merriam-Webster badają też trendy dotyczące popularności słów. Wydawnictwo ogłasza wynik na podstawie liczby wyszukiwań konkretnych haseł w sieci. Na tej podstawie najprościej jest bowiem określić popularność danego słowa. W ubiegłym roku najpopularniejszym słowem była "pandemia". Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że tegoroczny wybór też odnosi się do koronawirusa. Według Merriam-Webster największą popularność w 2021 roku zdobyło słowo "szczepionka"

Szczepionka - słowo każdego dnia 2021 roku było wysoko w statystykach

Wynik ogłoszono w poniedziałek, 29. listopada. Peter Sokolowski, redaktor naczelny Merriam-Webster, powiedział dla Associated Press, że "szczepionka" było słowem, które w 2021 roku każdego dnia było w czołówce popularnych haseł. Wydawca wskazuje przy tym na dwa aspekty, które zapewniły "szczepionce" zwycięstwo:

Słowo reprezentuje dwie odrębne opowieści. Pierwsza to historia naukowego osiągnięcia - niezwykłej szybkości, z jaką opracowano szczepionki. Druga tyczy się debat, polityki i politycznych frontów w postawie wobec szczepionek. To jedno słowo ma w sobie obie te historie.

Wzrost popularności o ponad 600%

Analitycy z Merriam-Webster stwierdzili, że w porównaniu do 2020 roku, popularność słowa "szczepionka" wzrosła aż o 601%! Sokolowski dodaje, że wyniki wyszukiwań podnosiły między innymi debaty na temat nierównej dystrybucji szczepionek, nakazów szczepień i paszportów covidowych.

Co ciekawe podobne słowo roku ogłosił Oxford English Dictionary. W odróżnieniu od Merriam-Webster, angielskie wydawnictwo zorganizowało plebiscyt, w którym wygrało "vax", czyli potoczna forma czasownika "szczepić".

Źródło: nypost.com

Źródło: SŁOWO ROKU 2021 na świecie - wybór mógł być tylko jeden!