Squid Game - gdzie oglądać?

i

Autor: Netflix "Squid Game" - gdzie oglądać?

Serial "Squid Game". W sieci pojawiają się challenge dla dzieci. Fundacja ostrzega

2021-10-19 17:46

"Squid Game" - ten serial Netflixa bije rekordy popularności. I nie chodzi tu wyłącznie o oglądanie! Fani serialu organizują prawdziwe rozgrywki inspirowane produkcją. Pojawiają się też challenge dla dzieci. To szczególnie groźne, bo bohaterowie serialu, którym nie uda się zakończyć gry, są zabijani.

  • Koreański serial "Squid Game" bije rekordy popularności. Fani serialu organizują prawdziwe rozgrywki na wzór produkcji Netflixa.
  • Nauczyciele ostrzegają, że serial jest popularny także wśród najmłodszych. Uczniowie mają bawić się w "Squid Game" w szkołach. "Ze śpiewem naśladują strzały do przegrywających i sami padają na ziemię, udając martwych" - informują zagraniczni nauczyciele na Twitterze.
  • Moda na "Squid Game" dotarła już do polskiej młodzieży. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega i oferuje pomoc uczniom i ich rodzicom.

Czytaj także: "Squid Game": Takie turnieje odbywają się NAPRAWDĘ! Jest jedna różnica

"Squid Game": O co chodzi w serialu Netflixa?

Dzieci bawią się w "Squid Game"! Szkoły alarmują, że najmłodsi naśladują bohaterów popularnego serialu. W koreańskiej produkcji nie brakuje scen przemocy. Kilkaset osób, które ma problemy finansowe, decyduje się wziąć udział w tajemniczych rozgrywkach. Do wygrania jest gigantyczna suma pieniędzy. Okazuje się,  uczestnicy muszą wziąć udział w grach znanych im z dzieciństwa. Osoby, które nie zaliczą zadania - są zabijane.

"Squid Game": Te turnieje odbywają się NAPRAWDĘ

Serial "Squid Game" zyskał tak wielu fanów, że rozgrywki zaczęły być organizowane w rzeczywistości! Jeden z turniejów na wzór serialu odbył się w Centrum Kultury w Abu Dhabi. Najpierw zorganizowano test wiedzy o "Squid Game", a szczęśliwi zwycięzcy wzięli udział w rozgrywkach. Do wygrania zamiast olbrzymiej sumy pieniędzy był... personalizowany komplet dresów. Rozgrywki zaplanowano także w Korei Południowej w hotelu St. John's czy w prowincji Gangwon. Poinformowano, że gra ma się odbyć także w Polsce w kwietniu 2022 r. pod nazwą "Squid Fame". W przeciwieństwie do serialu, w turniejach organizowanych w rzeczywistym świecie nikt nie zginął. Dorośli potraktowali to jako formę rozrywki. Co nie jest takie oczywiste w przypadku dzieci.

"Squid Game" w szkołach

Już kilka dni temu informowaliśmy, że nauczyciele zgłaszają niepokojące zachowania dzieci. Najmłodsi mają naśladować bohaterów popularnego serialu Netflixa udając, że biorą udział w rozgrywkach. Do najgłośniejszych nadużyć inspirowanych serialem doszło w Belgii i Wielkiej Brytanii.

- Zauważyliśmy, że 8- i 9-latkowie bawią się w gry podobne do tych pokazywanych w filmie. Ze śpiewem naśladują strzały do przegrywających i sami padają na ziemię udając martwych. Jestem w szoku - napisała na Twitterze jedna z nauczycielek, otwierając w sieciach społecznościowych debatę.

Czytaj także: Squid Game - jak zrobić słynne ciastka Dalgona z serialu?

Dyrekcja szkoły podstawowej w San Sebastian de los Reyes w regionie Madrytu wystosowała do rodziców alarmujące pismo informując o niebezpieczeństwach, na jakie narażeni są najmłodsi widzowie „Squid Game”. - Obrazy i wartości przekazywane w tym filmie mogą poważnie zaszkodzić dzieciom w wieku przedszkolnym i uczniom szkoły podstawowej - ostrzegła.

"Squid Game" w polskich szkołach. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ostrzega

- Pomimo że film jest przeznaczony dla widzów 16+, z dnia na dzień coraz chętniej oglądają go i dyskutują o nim dzieci w wieku wczesnoszkolnym. W serialu dzieci mogą zobaczyć zmagania zawodników, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych już pojawiają się challenge, które zachęcają dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań - siebie i innych - alarmuje fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Wyzwania związane z serialem "Squid Game", np. stylizowanie się na bohaterów serialu, są popularne w serwisie TikTok - popularnym wśród dzieci i młodzieży.

Czytaj także: Squid Game w polskiej wersji. Te gry podwórkowe mogliby wykorzystać scenarzyści

Fundacja zaapelowała do rodziców i nauczycieli o rozmowę z dziećmi i zwrócenie uwagi na sposób, w jaki spędzają czas wolny.

- Z dziećmi, które oglądają lub już widziały serial, warto porozmawiać; zapytać o ich odbiór, emocje. Powiedzieć, że negatywne, przemocowe zachowania aktorów nie pokazują realnych sytuacji i nie można ich pod żadnym pozorem naśladować; wesprzeć dzieci, u których kontakt z serialem wywołał niezrozumienie i niepokój. Ważne, by zadbać o przyjazną atmosferę takiej rozmowy, nie oceniać, nie mieć do dziecka pretensji i żalu. Nie kupujmy też dzieciom gadżetów związanych z serialem, reagujmy na niebezpieczne zachowania nawiązujące do fabuły - informuje fundacja.

Gdzie szukać pomocy?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oferuje pomoc specjalistów zarówno dla rodziców, nauczycieli, jak i dla dzieci.

  •  800 100 100 - telefon w sprawie bezpieczeństwa dzieci, czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 12 - 15.
  • 116111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Telefon jest czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Quiz. Pomidorowa bitwa i mieszkanie ze zwłokami. Z jakiego kraju pochodzą te zwyczaje?

Pytanie 1 z 10
La Tomatina, czyli słynna bitwa pomidorowa odbywa się w:
NAJDŁUŻSZE SERIALE [Promyk nadziei/Kozacka miłość/Przysięga/Elif] RANKING | ESKA XD - Hotplota #33
Źródło: Serial "Squid Game". W sieci pojawiają się challenge dla dzieci. Fundacja ostrzega