szkoła

i

Autor: pixabay.com

Rok szkolny 2022/23 INNY niż wszystkie. Na uczniów czekają SPORE ZMIANY!

2022-09-06 14:56

Rok szkolny 2022/23 rozpoczyna się już 1 września, a na uczniów czeka wiele zmian. Okazuje się, że dojdą nowe przedmioty, a matura 2023 będzie wyglądać nieco inaczej. Co zmieni się od nowego roku szkolnego? Czy uczniom będzie trudniej? Sprawdźcie szczegóły.

Rok szkolny 2022/23 będzie trudniejszy? Okazuje się, że w szkołach od 1 września pojawi się wiele zmian, którymi jeszcze podczas wakacji zaczęła stresować się młodzież. Co się zmieni w roku szkolnym 2022/23? Zmiany nie ominą szkół ponadpodstawowych, jak i uczniów z klas podstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki zatwierdziło, że od września w planie lekcji pojawi się nauka strzelania, która została potwierdzona specjalnym rozporządzeniem. Uczniowie będą się jej uczyć w sposób teoretyczny, jak i praktyczny w ramach rozwinięcia przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Przedmiot jest obowiązkowy w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej i ósmej szkoły podstawowej. To jednak nie koniec zmian!

ZOBACZ TAKŻE: Nauka strzelania w szkole OD WRZEŚNIA 2022 potwierdzona. Minister dał JASNY sygnał!

Wpadki w szkołach, sztuczki na ściąganie - Ewelina pyta i nie błądzi #1

HiT w roku szkolnym 2022/2023 - co to?

To nie koniec zmian w roku szkolnym 2022/23. Do planu lekcji w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej dochodzi przedmiot HiT, czyli Historia i Teraźniejszość. Podstawa programowa nowego przedmiotu, dotyczy aktualnej podstawy programowej wiedzy o społeczeństwie w zakresie podstawowym, historii najnowszej obejmującej wydarzenia z lat 1945-2015 w Polsce i na świecie, o których do tej pory w szkole się nie mówiło (np. sposoby walki reżimu PRL z Kościołem w latach 60. i 70., rola Kościoła katolickiego w Polsce w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego, katastrofa smoleńska).

Rodzice i lekarz rodzinny nie zwolnią dziecka z lekcji WF-u? Nadchodzą zmiany!

Matura 2023 - zmiany

Od 1 września 2022, zmiany czekają również na tegorocznych maturzystów. Po raz pierwszy egzamin dojrzałości zostanie przeprowadzony w nowej formule, absolwenci będą mieć więcej czasu na jego napisanie, ale będą musieli zmierzyć się także z większą ilością zadań. Jak będzie wyglądała matura 2023? Wyjaśniamy w punktach poniżej:

  • Cztery obowiązkowe egzaminy pisemne - język polski, matematyka, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym (próg zdawalności 30 proc.) plus z jeden wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym (bez progu)
  • Dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i z języka obcego
  • Egzaminy dodatkowe - absolwent będzie mógł przystąpić od 1 do 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języków obcych - rozszerzonym albo dwujęzycznym
  • Lektury - zmiany w lekturach obowiązkowych
  • Czas pisania: język polski - matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym ma trwać 240 minut, a na na poziomie rozszerzonym 210 minut 
  • Czas pisania: matematyka - matura pisemna z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym 180 min

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 - kiedy jest pierwszy dzień szkoły? O której godzinie apel?

Bez zmian pozostaje czas pisania matur:

  • język obcy podstawa - 120 min
  • język obcy rozszerzenie - 150 min
  • przedmioty dodatkowe - 180 min

Co czeka cię w nowym roku szkolnym?

Pytanie 1 z 8
Stresujesz się nowym rokiem szkolnym?