Rok szkolny 2022/23 będzie trudniejszy? Okazuje się, że w szkołach od 1 września pojawi się wiele zmian, którymi jeszcze podczas wakacji zaczęła stresować się młodzież. Co się zmieni w roku szkolnym 2022/23? Zmiany nie ominą szkół ponadpodstawowych, jak i uczniów z klas podstawowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki zatwierdziło, że od września w planie lekcji pojawi się nauka strzelania, która została potwierdzona specjalnym rozporządzeniem. Uczniowie będą się jej uczyć w sposób teoretyczny, jak i praktyczny w ramach rozwinięcia przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Przedmiot jest obowiązkowy w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej i ósmej szkoły podstawowej. To jednak nie koniec zmian!
ZOBACZ TAKŻE: Nauka strzelania w szkole OD WRZEŚNIA 2022 potwierdzona. Minister dał JASNY sygnał!
HiT w roku szkolnym 2022/2023 - co to?
To nie koniec zmian w roku szkolnym 2022/23. Do planu lekcji w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej dochodzi przedmiot HiT, czyli Historia i Teraźniejszość. Podstawa programowa nowego przedmiotu, dotyczy aktualnej podstawy programowej wiedzy o społeczeństwie w zakresie podstawowym, historii najnowszej obejmującej wydarzenia z lat 1945-2015 w Polsce i na świecie, o których do tej pory w szkole się nie mówiło (np. sposoby walki reżimu PRL z Kościołem w latach 60. i 70., rola Kościoła katolickiego w Polsce w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego, katastrofa smoleńska).
Rodzice i lekarz rodzinny nie zwolnią dziecka z lekcji WF-u? Nadchodzą zmiany!
Matura 2023 - zmiany
Od 1 września 2022, zmiany czekają również na tegorocznych maturzystów. Po raz pierwszy egzamin dojrzałości zostanie przeprowadzony w nowej formule, absolwenci będą mieć więcej czasu na jego napisanie, ale będą musieli zmierzyć się także z większą ilością zadań. Jak będzie wyglądała matura 2023? Wyjaśniamy w punktach poniżej:
- Cztery obowiązkowe egzaminy pisemne - język polski, matematyka, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym (próg zdawalności 30 proc.) plus z jeden wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym (bez progu)
- Dwa egzaminy ustne - z języka polskiego i z języka obcego
- Egzaminy dodatkowe - absolwent będzie mógł przystąpić od 1 do 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języków obcych - rozszerzonym albo dwujęzycznym
- Lektury - zmiany w lekturach obowiązkowych
- Czas pisania: język polski - matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym ma trwać 240 minut, a na na poziomie rozszerzonym 210 minut
- Czas pisania: matematyka - matura pisemna z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym 180 min
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 - kiedy jest pierwszy dzień szkoły? O której godzinie apel?
Bez zmian pozostaje czas pisania matur:
- język obcy podstawa - 120 min
- język obcy rozszerzenie - 150 min
- przedmioty dodatkowe - 180 min