Rodzi się coraz mniej dzieci. Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

i

Autor: canva.com Rodzi się coraz mniej dzieci. Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

Rodzi się coraz mniej dzieci. Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

2021-06-01 12:57

W styczniu 2021 roku urodziło się 25 tys. dzieci, najmniej od 18 lat. Deficyt demograficzny jest największy od pierwszych lat po II wojnie światowej. Z powodu pandemii koronawirusa utrzymuje się wysoka liczba zgonów. Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

Rodzi się coraz mniej dzieci. Czy grozi nam katastrofa demograficzna? Jest wiele powodów, przez które młode małżeństwa nie decydują się na dzieci. Często na pierwszym miejscu stawiają karierę. Wiele par uważa, że nie stać ich na dziecko, są też tacy, którzy moment zostania rodzicem odwlekają w nieskończoność. Średni wiek kobiety rodzącej swoje pierwsze dziecko wynosi prawie 28 lat, dla porównania w 1990 roku ten wiek był o 5 lat mniejszy. Polki coraz później decydują się na macierzyństwo, a to bezpośrednio wpływa na chęć posiadania kolejnych dzieci. Decyzja o byciu matką to dla kobiety niezwykle ważny moment, na który duży wpływ mają także warunki materialne. Często kobiety boją się utraty dobrze płatnej pracy i nie decydują się na macierzyństwo.

Słowacja otwiera swoje granice, ale nie dla wszystkich. Czy można pojechać na Słowację? [ZASADY]

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Rodzi się coraz mniej dzieci. Czy grozi nam katastrofa demograficzna?

Artur Jarząbek w programie SuperNova w Samo południe rozmawiał na ten temat z Karoliną Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego oraz dr Krzysztofem Tymickim z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Banaszek przyznała, że 2020 był, a 2021 nadal jest specyficznym okresem. Newralgicznym momentem był styczeń 2021 roku, w którym urodziło się tylko 25 tys. dzieci, w poprzednich latach było to ponad 33 tys. urodzeń. Na 100 rodzących kobiet powinno być 200 urodzeń, a w tym momencie jest to tylko 140. W przypadku kiedy osiągnęlibyśmy 200 urodzeń moglibyśmy mówić o zastępowalności pokoleń.

SKM: Wi-fi niedostępne w pociągach? Kiedy pasażerowie skorzystają z szybkiego internetu?

Tymicki uważa, że prognozy nie są najlepsze, i trzeba się spodziewać kolejnych spadków w liczbie urodzeń. Polska będzie krajem z przewagą osób po 60 roku życia, a młode pokolenia będą mieć coraz mniej dzieci. Uważa również, że 500+ nie są w stanie nakłonić kogokolwiek do posiadania dziecka. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Rodzi się coraz mniej dzieci. Czy grozi nam katastrofa demograficzna?