Spis treści
- Przecieki z języka polskiego matura 2025
- Jaka lektura będzie na maturze 2025?
- Matura 2025 - obowiązkowe lektury
Przecieki maturalne z języka polskiego 2025 poszukiwane są przez wielu uczniów i nie ma się co dziwić, w końcu każdy chce napisać egzaminy jak najlepiej, a co najważniejsze, chce je zdać. Matura 2025 rozpoczyna się w tym roku w poniedziałek 5 maja. Na pierwszy ogień idzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, który wywołuje stres w wielu osobach. Jaka lektura będzie na maturze 2025? Jaki będzie temat rozprawki? W tym roku absolwenci szkół ponadpodstawowych mają na rozwiązanie arkusza z języka polskiego na poziomie podstawowym aż 240 minut. Ten czas powinni wykorzystać na zapoznanie się z zadaniami i tekstami, które znajdą się na papierze, a także na umieszczenie odpowiedzi w arkuszu. Przypomnijmy, że matura podstawowa z języka polskiego składa się z dwóch arkuszy i aby ją zdać, należy uzyskać minimum 30% punktów. Pierwszy podzielony jest na dwie części - test "język polski w użyciu" oraz test historycznoliteracki. Drugi arkusz to natomiast wypracowanie.
Przecieki z języka polskiego matura 2025
Maturalne przecieki z polskiego 2025 są czymś, bez czego większość maturzystów myśli, że nie poradzi sobie podchodząc do egzaminu. Niestety musimy Was zmartwić. W rzeczywistości jest mało prawdopodobne, że arkusze egzaminacyjne CKE wypłyną do sieci. Testy są ściśle chronione i przechowywane w sejfach, a następnie dostarczane do szkół tuż przed rozpoczęciem matur. Mimo to zdarzało się, że przypuszczenia internautów co do treści zadań okazywały się trafne i kiedy w sieci wyszukiwali streszczenie "Lalki", ta faktycznie pojawiła się w ich arkuszach..Czy podobnie będzie i tym razem? Warto być przygotowanym na różne scenariusze, ale nie traktować internetowych przecieków jako źródła pewnych informacji, bo można się na nich zawieść i nie uzyskać wymaganych 30% punktów do zdania egzaminu. Dodatkowo można zostać okradzionym z danych, a nawet z pieniędzy.
Na maturę z języka polskiego, która odbędzie się 5 maja 2025, warto powtórzyć sobie gatunki literackie, środki stylistyczne, części mowy, lektury, części składowe zdania i przede wszystkim style wypowiedzi i zasady ich pisania.
ZOBACZ TAKŻE: Kiedy matury 2025? Terminy i pełny harmonogram egzaminów
Jaka lektura będzie na maturze 2025?
Wielu abiturientów poszukuje w sieci przecieków na temat tego jaka lektura będzie na maturze podstawowej z polskiego. Niestety takich "smaczków" nie znajdziecie przed egzaminami. Gdyby treść arkuszy wypłynęła, matura zostałaby odwołana i maturzyści musieliby pisać ją w innym terminie. Przeglądając jednak internet, można natknąć się na opinie abiturientów, którzy liczą na "Lalkę", "Wesele", "Przedwiośnie" oraz "Dziady". Czy któraś z tych lektur faktycznie się pojawi? Tego oczywiście nie wiemy. Pamiętajcie jednak, aby podczas szukania przecieków nie dać się nabrać i nie wchodzić w podejrzane linki, ponieważ to niestety zwykłe próby wyłudzenia pieniędzy lub danych.
Matura 2025 - obowiązkowe lektury
Warto wiedzieć, że w 2025 roku lekturami obowiązkowymi na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym są:
- Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy św. Jana
- Jan Parandowski, Mitologia, cz. I Grecja
- Homer, Iliada (fragmenty)
- Sofokles, Antygona
- Lament świętokrzyski (fragmenty)
- Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty)
- Pieśń o Rolandzie (fragmenty)
- William Szekspir, Makbet
- Molier, Skąpiec
- Ignacy Krasicki, wybrana satyra
- Adam Mickiewicz, wybrane ballady, w tym Romantyczność;
- Adam Mickiewicz, Dziady cz. III
- Bolesław Prus, Lalka
- Henryk Sienkiewicz, Potop (fragmenty)
- Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara
- Stanisław Wyspiański, Wesele
- Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (fragmenty)
- Stefan Żeromski, Przedwiośnie
- Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty)
- Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu
- Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat
- Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem
- Albert Camus, Dżuma
- George Orwell, Rok 1984
- Sławomir Mrożek, Tango
- Marek Nowakowski, Górą „Edek” (z tomu Prawo prerii)
- Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie)
- Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach)
- Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem (fragmenty).
Dodatkowo maturzyści powinni być przygotowani na to, że w arkuszach pojawi się zadanie na sprawdzenie ich znajomości z treści i problematyki lektur obowiązkowych z zakresu szkoły podstawowej. Oto one:
- Ignacy Krasicki, bajki
- Adam Mickiewicz, Dziady cz. II,
- Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Juliusz Słowacki, Balladyna.
Polecany artykuł: