Problemy z wypłatą za grudzień. Polacy dostaną inne wynagrodzenie?

i

Autor: pompi

Problemy z wypłatą za grudzień. Polacy dostaną inne wynagrodzenie?

2021-11-30 8:34

Problemy z wypłatą za grudzień spowodowane są zmianami, które niesie za sobą Polski Ład. Polacy, którzy dostają co miesiąc wynagrodzenie za pracę w pierwszych dniach kolejnego miesiąca mogą się zdziwić. Na ich konto wpłyną inne pieniądze. Chodzi o dostosowanie progów płacowych do nowych zasad rozliczenia.

Kolejny rok przyniesie spore zmiany w wypłatach. Te spowodowane są wprowadzeniem Polskiego Ładu. Polacy, którzy dostają wynagrodzenie za miniony miesiąc na początku kolejnego, mogą spodziewać się innych pieniędzy na koncie. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej” księgowi alarmują, że Polski Ład spowoduje problemy z dostosowaniem progów płacowych do nowych zasada rozliczenia. Chodzi o to, że szczegółowe informacje o pakiecie podatkowym opublikowano w Dzienniku Ustaw 23 listopada, więc nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Nie będzie więc czasu na rozliczenie wypłat, tak jak dotychczas.

CZYTAJ TAKŻE: Nietrafiony prezent na święta? Możesz zwrócić i odzyskać pieniądze

Problemy z wypłatą za grudzień jeszcze w grudniu?

Zmian w pakiecie podatkowych jest sporo. Firmy, aby rozliczyć grudniową pracę według aktualnych przepisów muszą to zrobić jeszcze w grudniu. Jeżeli pensje za ostatni miesiąc 2021 roku zostaną wypłacone w styczniu, to już na nowych zasadach.

– Zdecydowana większość naszych klientów wypłaca pensje za grudzień na początku stycznia. Muszą je rozliczyć już zgodnie z Polskim Ładem. A producenci programów księgowych uprzedzają, że mogą nie zdążyć z wprowadzeniem zmian – mówi „Rz” Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Od stycznia ma wejść w życie sporo zmian, które utrudnią pracodawcom rozliczanie wynagrodzenia dla swoich pracowników. – Nowa kwota zmniejszająca PIT, skomplikowane wzory na ulgę dla klasy średniej, zakaz odliczania składki zdrowotnej – wymienia doradca podatkowy Artur Kowalski. "Rz" proponuje, by przyspieszyć wypłaty i rozliczyć na starych zasadach. – Kodeks pracy tego nie zabrania – zaznacza adwokat Artur Rycak.

Jeszcze nie skończony, a już zdewastowany. Nowy wiadukt opanowali pseudografficiarze
Źródło: Problemy z wypłatą za grudzień. Polacy dostaną inne wynagrodzenie?