Pracodawcy obniżają pensję Polakom przez Polski Ład! ZUS i PIP zapowiadają kontrole!

i

Autor: Unsplash

Pracodawcy obniżają pensję Polakom przez Polski Ład! ZUS i PIP zapowiadają kontrole!

2022-01-04 13:00

Pracodawcy tną pensję Polakom! Wynagrodzenia, które wzrosły od 1 stycznia przez Polski Ład są dla wielu pracodawców problematyczne. Przez to niektórzy decydują się obniżyć pensję swojemu pracownikowi, by zmniejszyć koszty jego utrzymania w firmie. Takim przypadkom przyjrzy się ZUS i Główny Inspektor Pracy podczas zapowiedzianych dzisiaj kontroli.

- Zależy nam aby założenia Polskiego Ładu wdrażane były poprawnie. Będziemy wychodzić naprzeciw okolicznościom, które przez Polaków są zgłaszane – mówiła dziś minister Marlena Maląg, podczas konferencji prasowej. Na niej poruszono między innymi temat cięcia wypłat Polakom, które z dniem 1 stycznia wzrosły przez założenia Polskiego Ładu. Pracodawcy obniżają je, aby zmniejszyć koszt utrzymania pracownika. Jak potwierdziła Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główna Inspektor Pracy: zgłaszane są nieprawidłowości w naliczaniu wypłat przez pracodawców. Zapowiedziała także, że w miejscach pracy, które nie realizują założeń Polskiego Ładu będą przeprowadzane kontrole.

Pracodawcy tną pensje Polaków przez Polski Ład! ZUS i inspekcja pracy idą na wojnę z nieuczciwymi firmami

Jeszcze 31 grudnia na stronie ZUS pojawił się komunikat, w którym czytamy, że ZUS będzie bacznie przyglądać się wdrażaniu Polskiego Ładu.

- Chcemy przeciwdziałać próbom wykorzystywania zmian przepisów do nieuczciwych praktyk. Przypomnę, że ustawa podatkowa Polskiego Ładu przewiduje przepisy, które ułatwią wymianę danych między Krajową Administracją Skarbową a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dotyczących przychodów, dochodów i form opodatkowania przedsiębiorców – zapewniała Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Główna Inspektor Pracy podczas dzisiejszej konferencji w MRiPS przekazała, że Państwowa Inspekcja Pracy realizuje nadzór nad polskimi firmami, które wdrażają Polski Ład, a w przypadku negatywnych sygnałów będą prowadzone kontrole.

- Praca jest pod ochroną RP i pod ochrona jest także wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez pracowników. Moja obecność jest spowodowana pojawiającymi się doniesieniami, o tym jak Polski Ład wpływa na wynagrodzenia pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy będzie realizowała kontrole w w ramach sygnałów od pracowników, którym w sposób nieprawidłowy naliczono wynagrodzenie – mówiła, dodając, że wszelkie problemy można zgłaszać m.in. do okręgowych inspektoratów pracy.

Nie uwierzysz, co kierowcy wyprawiają w nowym tunelu pod Ursynowem. Wszystko się nagrało
Źródło: Pracodawcy obniżają pensje Polakom przez Polski Ład! ZUS i PIP zapowiadają kontrole!