Kontrola trzeźwości i praca zdalna. Idą wielkie zmiany w kodeksie pracy!

i

Autor: Peggy_Marco

Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Idą wielkie zmiany w kodeksie pracy!

2021-12-03 14:09

Kontrola trzeźwości i praca zdalna to dwie odrębne propozycje zmian w kodeksie pracy, nad którymi aktualnie pracuje rząd. Prace trwają od dłuższego czasu, ponieważ zmiany, które mogą nastąpić w nowy roku będą przełomowe. Uregulowana ma zostać między innymi możliwość pracy zdalnej jako rozwiązane stałe. O co chodzi z kontrolami trzeźwości? Wyjaśniamy.

Rząd pracuje nad zmianami w kodeksie pracy. Wśród najważniejszych znalazły się: praca zdalna, a także kontrole na obecność alkoholu i narkotyków. Oba pomysły to dwie odrębne sprawy, jednak w swoim czasie mają znaleźć się w jednym projekcie zmian kodeksu pracy. W kwestii pracy zdalnej, projektodawcy podkreślaną, że zarówno pracodawcy i pracownicy dostrzegli zalety takiej formy pracy, dlatego niezbędne okazało się stworzenie odpowiednich przepisów regulujących pracę zdalną. Jeżeli chodzi o kontrolę trzeźwości, sprawa ma się nieco inaczej. O co chodzi? Wyjaśniamy.

CZYTAJ TAKŻE: Wigilia 2021 wolna od pracy: Czy tego dnia mamy wolne?

Kontrola trzeźwości i praca zdalna. Idą wielkie zmiany w kodeksie pracy!

Nowe regulacje w kodeksie pracy pozwolą pracodawcy sprawdzić, czy jego pracownicy są trzeźwi, a także, czy są pod wpływem środków odurzających. Na ten moment nie ma bowiem przepisów, które regulują procedurę takich badań. Te utrudniają także przepisy RODO, ponieważ pracownik, musi wyrazić zgodę na przetwarzanie jego danych. To ma się zmienić.

Zmienią się także przepisu nt. pracy zdalnej. W trakcie pandemii koronawirusa kwestie z nią związane zostały uregulowane w tzw. ustawie covidowej. Jednak te przepisy mają charakter tymczasowy (na okres pandemii), a nadchodzące zmiany mają wprowadzić pracę zdalną jako rozwiązanie stałe. Według projektodawców korzyści z pracy zdalnej zauważyli zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Dlatego postanowiono uregulować taką formę pracy. W Kodeksie pracy ma pojawić się definicja pracy zdalnej. Ta mówi o tym, że:

Pracą zdalną będzie praca polegająca na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Kontrola trzeźwości i praca zdalna. Kiedy zmiany?

Nowe przepisy miały wejść w życie do końca tego roku, ale to raczej będzie niemożliwe. Wprowadzenie regulacji może trochę potrwać, bo projektodawcy muszą znaleźć rozwiązanie dla takich kwestii jak: rekompensaty za zużycie energii elektrycznej, kontroli pracowników w miejscu pracy, czy chociażby regulacje związane z wypadkami przy pracy zdalnej.

Świąteczny pociąg metra wyjechał na tory
Źródło: Praca zdalna i kontrola trzeźwości. Idą wielkie zmiany w kodeksie pracy!