Luksusowe auta spłoneły na Felicity Ace

i

Autor: Canva / Twitter @IGN

Porshe, Lamborghini, Bentley – luksusowe auta spłonęły na Oceanie Atlantyckim [WIDEO]

2022-02-21 11:27

Fani motoryzacji zapewne ocierają łzy, czytając o tym, co stało się na statku Felicity Ace. Statek przewożący 3965 luksusowych pojazdów stanął w płomieniach. Branża samochodowa zawrzała - na pokładzie jednostki było około 4 tysięcy aut, pośród nich bardzo drogie elektryczne modele Porsche, Audi i Bentley. Co było przyczyną pożaru?

Luksusowe samochody spłonęły na statku Felicity Ace

Informacja o tym, że, niespełna 200-metrowy statek towarowy Felicity Ace, przewożący luksusowe auta, takie jak m.in. Porsche, Lamborghini, Audi i Bentleya, stanął w ogniu w pobliżu portugalskiego archipelagu Azory na Oceanie Atlantyckim pojawiła się w już kilka dni temu. Według dostępnych informacji najprawdopodobniej przyczyną pożaru były problemy z litowo-jonowymi bateriami w jednym z aut.

Samozapłon samochodu elektrycznego jest jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn wybuchu pożaru na statku. Gaszenie tego typu pożarów jest niezwykle trudne. Głównym problemem jest utrudniony dostęp do źródła pożaru, baterie są bowiem odpowiednio uszczelnione, aby zapobiec przedostawaniu się do nich wody i pyłu oraz zapewnić ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych. Żeby ugasić pożar auta elektrycznego nie wystarczy zdusić widocznych płomieni. Zazwyczaj pożar rozprzestrzenia się wywołany usterką baterii rozchodzi się efektem domina – z komory do komory. W takich przypadkach pomaga tylko bezustanne chłodzenie.

Testy wykazały, że w zależności od rozmiaru i umiejscowienia akumulatora, do ugaszenia tego typu pożaru należy zastosować ponad 10 tys. litrów wody! Wiadomo, że do gaszenia płomieni na statku niezbędny był specjalistyczny sprzęt – stąd wstępny wniosek, że powodem pożaru była usterka w jednym z aut elektrycznych.

W trakcie pożaru nikt nie ucierpiał, a 22 członków załogi statku zostało pomyślnie ewakuowanych przez portugalską marynarkę wojenną i siły powietrzne. Niedoszli właściciele luksusowych aut zapewne nie będą oni zadowoleni z przedłużającego się czasu oczekiwania na zamówione auta. Według jednego z użytkowników Twittera wśród ładunku znajdował się specjalnie zaprojektowany na jego zamówienie Porsche Boxster Spyder. Ceny standardowych modeli tego pojazdu zaczynają się od około 99 tys. dolarów.

Trudno powiedzieć, jaka jest skala strat w wyniku pożaru. Ale branżą motoryzacyjna, załamuje ręce nad stratą sporej liczby luksusowych, nowoczesnych maszyn. Holowniki wysłane z Gibraltaru i Holandii mają dotrzeć na miejsce wypadku, a wypełniony luksusowymi samochodami Felicity Ace zostanie odholowany do jednego z portów europejskich lub na Bahamy.

AKTUALIZACJA:

Jak podaje agencja Bloomberg statek transportowy Felicity Ace zatonął ok. 220 mil morskich od wybrzeża Azorów. Jednostka była holowana, lecz zmagała się z mocnymi falami i przechylała się nawet o 45 stopni.

"Nie widzimy jeszcze żadnych znaków zanieczyszczenia paliwem, ekipa nad tym czuwa" – wskazał Pat Adamson, rzecznik firmy MOL Ship Management.

Według analizy Russell Group, całkowita wartość towarów na Felicity Ace wynosiła ok. 438 milionów dolarów, z czego około 401 milionów dolarów przypada na samochody oraz pojazdy ciężarowe.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Felicity Ace zatonął: Porshe, Lamborghini, Bentley spoczeły na dnie oceanu [AKTUALIZACJA, WIDEO]