Koniec prywatności! Urząd skarbowy będzie wiedział CO KUPUJESZ i ILE na to wydałeś!

i

Autor: pexels Koniec prywatności! Urząd skarbowy będzie wiedział CO KUPUJESZ i ILE na to wydałeś!

Koniec prywatności! Urząd skarbowy będzie wiedział, CO KUPUJESZ i ILE na to wydałeś!

2021-10-04 10:16

Uwaga! Idą duże zmiany w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Urząd Skarbowy będzie wiedział, co dokładnie kupujesz w sklepie i ile wydałeś na to pieniędzy. Skąd takie działanie? Wszystko przez Polski Ład. Więcej przeczytacie w naszym materiale.

Polski Ład: nowa ustawa podatkowa. Koniec prywatności Polaków w kwestii zakupów

W miniony piątek Sejm przyjął ustawę podatkową Polskiego Ładu. Zawiera on m.in. zmianę w prawie przedsiębiorców. To właśnie tam znajdziemy przepis, który będzie umożliwiał śledzenie zakupów. Na czym dokładnie polega?

Przedsiębiorcy od 1 lipca 2022 roku będą musieli kasy fiskalne zintegrować z terminalami płatniczymi. Sprzedawca nie będzie już musiał wpisywać ręcznie kwoty do zapłaty kartą do terminala. Obowiązek integracji obejmie te urządzenia, które współpracują z Centralnym Repozytorium Kas. Te podlegają Krajowej Administracji Skarbowej i trafiają do niego m.in. dane o sprzedaży zapisane w pamięci kas.

Dopóki nie wybudowano Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie - Krzyżtopór w Ujazdowie

Co ta sytuacja oznacza dla konsumentów? Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", do skarbówki mogą trafiać dane z paragonów powiązane z numerami kart. Te natomiast wystarczą do identyfikacji kupującego. Urząd będzie więc wiedział, co dokładnie kupujemy sklepach oraz ile przeznaczamy na to pieniędzy. Co ważne nie chodzi tylko o zakupy spożywcze. Skarbówka dowie się również o naszych wizytach u lekarza czy prawnika.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że "żadne dane z instrumentów płatniczych nie będą przekazywane do Centralnego Repozytorium Kas".

Dane gromadzone w repozytorium to są dane zanonimizowane, a kwestia integracji rozwiązań płatniczych z rozwiązaniami fiskalnymi nic nie zmienia w tym zakresie. Do repozytorium trafiają wyłącznie informacje o charakterze transakcji (płatność gotówkowa lub bezgotówkowa), a nie dane płatnika – wyjaśnia.

Źródło: Koniec prywatności! Urząd skarbowy będzie wiedział, CO KUPUJESZ i ILE na to wydałeś!