Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

PIT 2022: Ulga mieszkaniowa. Można odliczyć pralkę, lodówkę i kuchenkę gazową?

2022-02-23 9:58

Od 15 lutego do 2 maja mamy czas na rozliczenie się z fiskusem. Zanim to zrobimy warto przejrzeć listę ulg, z jakich możemy skorzystać podczas rozliczania PIT-u. Jedną z ulg jest tzw. ulga mieszkaniowa. Czy możemy odliczyć kwotę przeznaczoną między innymi na zakup pralki czy lodówki? Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Zapraszamy do artykułu.

PIT 2022 – ulga mieszkaniowa

Do 2 maja mamy czas na rozliczenie się z fiskusem. Zrobić to możemy w tradycyjny sposób lub za pomocą programu Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. Niezależnie od wybranej formy warto wiedzieć o ulgach, jakie nam przysługują. Jedną z ulg, które możemy zastosować jest tzw. ulga mieszkaniowa. Z tej ulgi niestety skorzystać może ściśle określona grupa Polaków.

Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Osoba, która chce z niej skorzystać musi pamiętać, że aby to zrobić trzeba być osobą, która: sprzedała w minionym roku prywatną nieruchomość i posiadła prawa majątkowe. PIT-39 muszą wypełniać osoby, które sprzedały nieruchomość w ciągu 5 lat od jej zakupu.

Ulga mieszkaniowa – co można odliczyć? Minister Finansów opublikował interpretację ogólną z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako „wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego”. W tym włąśnie dokumencie wymieniono, jakie wydatki przysługują odliczeniu.

W ramach tej ulgi odliczyć można wydatki poniesione na zakup i montaż:

  • kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
  • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
  • okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu montowanego pod szafką kuchenną,
  • mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
  • mebli w zabudowie kuchennej.

Podatku nie trzeba będzie płacić, jeśli za zysk ze sprzedaży nieruchomości kupimy lodówkę, pralkę, kuchenkę lub inny z wymienionych wyżej sprzętów. Warto pamiętać, że fiskus ma prawo zakwestionować sytuację, gdy zechcemy rozliczyć pieniądze za kilkanaście lodówek czy pralek.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport Wydanie Specjalne - Wojna na Ukrainie
Źródło: PIT 2022: Ulga mieszkaniowa. Można odliczyć pralkę, lodówkę i kuchenkę gazową?