Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany

i

Autor: canva.com Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany

Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany

2022-01-05 13:47

Polskie służby miały podsłuchiwać polityków i adwokatów przy pomocy systemu Pegasus. Takie informacje pojawiły się ostatnio w prasie. Jak się okazuje na podsłuchy może być zwykły Kowalski. Do rozmowy na ten temat Artur Jarząbek zaprosił eksperta do spraw cyberbezpieczeństwa Marka Reszuta.

Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany. Ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa Marek Reszuta był gościem programu Artura Jarząbka Supernova w samo południe. Czym jest system Pegasus? Najprościej mówiąc, to system, który może włamać się do telefonu i po prostu przejąć nad nim kontrolę. System Pegasus jest systemem programów szpiegujących. Bardzo zaawansowanym narzędziem do inwigilacji za pomocą komputerów, ale przede wszystkim smartfonów, czyli telefonów komórkowych. Nie ma telefonu, nie ma systemu, którego nie da się złamać. Są różne formy łamania, w przypadku Apple nie trzeba nic robić operator, którym posługuje się Pegasusem nie musimy wysyłać żadnego linka żadnego pliku do użytkownika telefonu wystarczy, że wykorzysta tak zwane dziury w systemie.

Polski Ład: Zamiast podwyżek dla nauczycieli są... OBNIŻKI PENSJI

SuperNova LIVE: Marcin Czerwiński z numerem OD NOWA! Zobacz ten wykon

Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany

W przypadku androida jest to system otwarty. Weilu producentów telefonów komórkowych zmienia system android pod siebie. System ataku na telefon z androidem toi jest wysłanie tego słynnego linka. Przed świętami hakerzy wysyłali dziesiątki wiadomości do ludzi z informacji Poczta Polska mamy twoją paczkę musisz dopłacić 1,5 złotych. Bądźmy szczerzy, że na telefonie nie mamy tylko systemu, tam jest kilkadziesiąt programów. Każdy z nich może mieć dziurę i na tym bazuje Pegasus, który szuka tych dziur.

Finał WOŚP 2022 na Pradze-Północ - licytacje, koncerty i Światełko do Nieba. Sprawdźcie, co będzie się działo!

Dziś nie ma ochrony przed atakami hakerów i należy być gotowym, że cały czas możemy być podsłuchiwani. W tych wszystkich programach jest mnóstwo dziur, którymi się normalnie handluje. Niekoniecznie to kupuje państwo to kupują mafie to kupują grupy przestępcze. Każdego dnia mamy nowe aplikacje, każdego dnia nowy bank nam oferują aplikacje każdego dnia jakiś sklep oferuje kartę lojalnościowa i tam może być ta dziura, której haker użyje do zainstalowania nam oprogramowania szpiegowskiego. Stwierdził Marek Reszuta. Całą rozmowę możecie posłuchać poniżej. 

Listen to "Pegasus – jak działa oprogramowanie szpiegujące? TY też możesz być podsłuchiwany" on Spreaker.