Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Ostrzeżenie przed „fake newsami”, które pojawiają się w Polskich social-mediach

2022-02-25 13:46

Jak poinformował Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych tylko w przeciągu ostatnich 48 godzin zidentyfikowano przynajmniej trzy zorganizowane grupy działające, w internecie których celem jest szerzenie dezinformacji i paniki w obszarze polskich mediów społecznościowych.

Rosyjska agitacja w social-mediach

W ciągu ostatnich 48 godzin eksperci Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zidentyfikowali działanie przynajmniej 3 zorganizowanych grup roboczych prowadzących dezinformację w obszarze polskich mediów społecznościowych. Największą aktywność tych grup odnotowano na kanałach Facebook i Twitter.

Grupy te prowadzą działalność poprzez tworzenie nieprawdziwych wpisów w wątkach dyskusyjnych dotyczących sytuacji na Ukrainie, ale także organizacji międzynarodowych (UE, NATO) oraz sytuacji gospodarczej Polski. Osoby te prowadzą konta o jawnie prorosyjskiej orientacji i popierają rosyjską agresję na Państwo Ukraińskie. Udostępniane przez nich przekazy dążą m.in. do dyskredytacji władz Polski i ww. organizacji oraz poprawiania wizerunku Federacji Rosyjskiej.

Ostatnio działalność tych grup skupiła się na dezinformacji na temat cen i dostępności paliw w Polsce oraz osłabiania marek polskich przedsiębiorstw. Pomimo wielokrotnej blokady przez serwisy społecznościowe kont tychże grup, wciąż tworzą się nowe, które prowadzą tego typu działania. Przed udostępnieniem jakiejkolwiek informacji na forach internetowych warto zweryfikować źródło, z którego pochodzi.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ostrzeżenie przed „fake newsami”. W polskich social-mediach DEZINFORMACJĘ prowadzą trzy grupy!