Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. whitesession /zdjęcie ilustracyjne Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

Omikron: Czy szczepionki chronią przed nowym wariantem koronawirusa? [EKSPERT]

2021-11-29 16:47

Nowy wariant koronawirusa omikron już coraz bliżej Polski. Odkryto go w RPA, ale już jest obecny m.in. w Niemczech czy w Czechach. Pojawiają się obawy, czy szczepionka, którą są zaszczepieni Polacy jest skuteczna także przy nowym wariancie? Mamy odpowiedź eksperta!

To kwestia dni, gdy nowy wariant koronawiursa dotrze do Polski. W obawie przed nim rząd od 1 grudnia wprowadza dodatkowe obostrzenia, m.in. nowe limity w obiektach sportowych, kościołach czy obiektach kultury, dłuższa kwarantanna czy zamykanie granic dla wybranych krajów. Pojawiła się obawa, czy szczepionki chronią przed nowym wariantem koronawirusa omikron?

Czytaj także: Nowe limity m.in. na siłowniach i w restauracjach. Co z niezaszczepionymi? Minister zdrowia podał, jak będą wyglądać kontrole

Czy szczepionki chronią przed omikronem?

Jak zapowiada ekspert, szczepionki chronią także przed nowym wariantem koronawirusa omikron. Zdaniem wirusologa, Włodzimierza Guta, nowy wariant nie powinien być powodem do paniki, także dlatego, że nie ma dowodów na to, że jest bardziej zaraźliwy.

Czytaj także: Nowe limity dla gości weselnych i nie tylko – od 1 grudnia wchodzą w życie nowe obostrzenia!

- Nie ma naruszonych najważniejszych miejsc, bo by się nie namnażał. W związku z powyższym, jest prawie zerowe prawdopodobieństwo, że będzie to miało wpływ na skuteczność szczepionek - zapewnia profesor Włodzimierz Gut. Rozwój pandemii i tak zależy w największym stopniu od naszych zachowań, uważa wirusolog. - Szerzenie się odbywa między ludźmi, największy wpływ mają ludzie. Żaden wariant sam się nie szerzy, czyli decydują zachowania ludzkie - dodaje.

Ile dziś zakażeń koronawirusem?

- Mamy 13 115 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej z województw:

  • mazowieckiego (2749),
  • śląskiego (1458),
  • małopolskiego (1136).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

QUIZ. BANALNE pytania z Milionerów. Nawet dziecko zna odpowiedź. Ale... czy na pewno?

Pytanie 1 z 10
Na akord można:
Źródło: Omikron: Czy szczepionki chronią przed nowym wariantem koronawirusa? [EKSPERT]