Wyliczyliśmy, ile milionów polscy medaliści olimpijscy zarobili w Tokio

i

Autor: Paweł Skraba / SE Wyliczyliśmy, ile milionów polscy medaliści olimpijscy zarobili w Tokio

Olimpiada zimowa 2022: Ile zarabia olimpijczyk? Ile dostaje się za medal?

2022-02-07 10:41

Olimpiada to jedna z najstarszych i najpopularniejszych igrzysk na świecie, której inspiracją byli starożytni Grecy. Przez lata gry ewoluowały, aż do dzisiejszych igrzysk olimpijskich, które mamy dzisiaj. A ci sportowcy otrzymują spore wynagrodzenie. Ile zarabia olimpijczyk? Ile dostaje się za medal?

Przysłowiowa gałązka oliwna już od dawna nie jest jedyną nagrodą za wygraną w zawodach olimpijskich. Teraz mowa o naprawdę sporej gotówce za zdobycie medali na olimpiadzie zimowej 2022. Złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio to nawet 120 tysięcy złotych premii, srebrny przyniesie 80 tysięcy złotych, a brązowy 50 tysięcy. Polscy sportowcy poza nieśmiertelną sławą mogą nieźle zarobić za medale przywiezione z Japonii. Miejsce na podium gwarantuje również zarobek ich trenerom, a po zakończeniu kariery także olimpijską emeryturę.

Olimpiada zimowa 2022: Ile zarabia olimpijczyk? Ile dostaje się za medal?

Zawodnicy - zdobywcy medali, mogą też liczyć na specjalne świadczenie - po zakończeniu kariery otrzymują dożywotnio emeryturę olimpijską.

Emerytura olimpijska jest ustalana na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, zgodnie z ustawą budżetową i przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej przez 1,4. W 2021 roku kwota bazowa wynosiła 2 031,96 zł, co oznacza, że na ten moment emerytura olimpijska wynosi 2 844,74 zł na rękę.

Polski Komitet Olimpijski zadecydował, że najwięcej pieniędzy otrzymają medaliści olimpijscy indywidualni. Za złoty medal Igrzysk Olimpijskich otrzymają oni do 120 tysięcy. Odpowiednio mniej zarobią srebrni i brązowi medaliści - kolejno 80 i 50 tysięcy złotych. Mniejsze pieniądze otrzymają także zawodnicy drużynowi, walczący w sztafetach, deblach, mikstach itp. W ich przypadku będzie to 90 tysięcy za złoty medal, 60 tysięcy za srebrny i 37,5 tysiąca za brązowy. Wszystkie te kwoty są do podziału. Z kolei siatkarze mają otrzymać do podziału do 720 tys. zł. Srebro to kwota do 480 tys zł, a brąz 300 tys.

Olimpiada zimowa 2022: PREMIE. Ile za medal Igrzysk Olimpijskich?

Premie za medal w sportach indywidualnych:

złoto - do 120 tys zł

srebro - do 80 tys zł

brąz - do 50 tys zł

Zarobki olimpijczyków to nie jedyne wynagrodzenie wypłacane przez PKOL. Na sukces olimpijczyków składa się przecież ogromna praca trenerów, którzy przygotowują sportowców do walki o medale. Ich sukces to także pełne portfele szkoleniowców, a ich wysokość zależy od koloru krążka. Trener za zwycięstwo swojego zawodnika dostanie 60 tysięcy złotych, srebrny medal i drugie miejsce to 40 tysięcy złotych, natomiast za zdobycie brązowego krążka szkoleniowiec dostanie 25 tysięcy zł.

W pralni chemicznej, jak w serialu kryminalnym. Zamiast prania - plantacja/ Śląsk
Źródło: Olimpiada zimowa 2022: Ile zarabia olimpijczyk? Ile dostaje się za medal?