komin

i

Autor: brak danych

Ogrzewasz mieszkanie? Tych rzeczy pod żadnym pozorem NIE MOŻESZ robić!

2021-10-07 10:23

Wraz z początkiem października rozpoczął się sezon grzewczy, który potrwa nawet do marca. Musimy pamiętać, że w związku z tym, mogą nas spotkać różne niebezpieczeństwa. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w naszym mieszkaniu, tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i dość często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach.

Corocznie w okresie grzewczym odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadz w kominie oraz zdarzeń związanych z występowaniem tlenku węgla - CZADU. 

W sezonie grzewczym 2020 – 2021 na terenie całego kraju odnotowano 2756 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1187 osób, natomiast 43 osoby to ofiary śmiertelne.

Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany CZADEM. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.

Czego nie wolno robić podczas sezon grzewczego? 

Państwowa Straż Pożarna zaleca, aby grzejąc mieszkanie, nie robić następujących rzeczy:

  • nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe,
  • wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla,
  • używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia,
  • nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki).

Ponadto, obowiązujące przepisy nakazują co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
  • raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
  • raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Warto tez zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla i dymu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 06.10 (Goście: Zbigniew Girzyński - Polskie Sprawy, Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Jarosław Gowin
Źródło: Ogrzewasz mieszkanie? Tych rzeczy pod żadnym pozorem NIE MOŻESZ robić!