Jechał za szybko. Dostał mandat wyższy niż wartość jego auta

i

Autor: mat. policji

OBRZYMIE mandaty za wyprzedzanie w 2022 roku. Kierowcy są w SZOKU!

2022-01-28 9:58

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Znacząco wzrosły także kwoty mandatów za wyprzedzanie. Kierowcy przecierają oczy ze zdumienia! O Jakich kwotach mowa?

Nowy taryfikator mandatów 2022 wprowadza znaczące zaostrzenie kar i słoną podwyżkę wysokości mandatów za drogowe wykroczenia, w tym za przekroczenie prędkości. Szczególnie przewinienia w czasie wyprzedzania rzeczywiście po 1 stycznia 2022 roku kosztują więcej. Kierowcy już się o tym przekonali. 

Jak podaje portal moto.pl, podlaska policja chwali się kolejnym rekordem. Kierujący tirem obywatel Litwy dostał... 5 tys. zł mandatu. Za co ta kara? Na pozór manewr nie wydaje się specjalnie rażący.

Prowadzący nie wytrzymał i postanowił wyprzedzić wlekący się po drodze traktor. Niestety wybrał sobie złe miejsce do wykonania manewru. Wyprzedzał jadąc pod górkę i dojeżdżając do szczytu wzniesienia. A to dopiero początek. Bo załapał się też na linię podwójną ciągłą i być może nawet znak zakazujący wyprzedzania.

- czytamy na portalu.

Pada pytanie: Skąd aż taka kwota mandatu? 

Policjanci z grupy Speed dołączyli do informacji o mandacie nagranie. Z tego niestety niewiele wynika. Widać tira wyprzedzającego pod górę. Filmik jest jednak na tyle krótki i nie widać na nim zbyt wiele. A to oznacza, że nie do końca łatwo jest powiedzieć czemu policjanci zdecydowali się na aż tak wysoki mandat.

Mandat wypisany na 5 tys. zł dla kierowcy litewskiego tira musi oznaczać jedno – nagromadzenie wykroczeń lub... recydywę. Jak podsumowuje moto.pl, wyprzedzanie przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia plus recydywa to 2 tys. zł. Wyprzedzanie na zakazie plus recydywa kolejne 2 tys. zł. Stworzenie zagrożenia 1 tys. zł. W sumie 5 tys. zł.

Nie każdy mandat to tak wysoka kwota! 

Nie zawsze na naszej drodze będzie traktor, więc można powiedzieć, że wspomniany wyżej Litwin miał po prostu pecha. Jak zatem wyglądają kwoty mandatów za wyprzedzanie? 

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem – 1500 zł i 10 pkt karnych
  • wyprzedzanie przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia – 1000 zł i 5 pkt karnych
  • wyprzedzanie na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi – 1000 zł i 5 pkt karnych
  • wyprzedzanie na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany – 1000 zł i 5 pkt karnych
  • wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym – 1000 zł i 3 pkt karne
  • wyprzedzanie na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim – 1000 zł i 10 pkt karnych
  • wyprzedzanie na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim – 1000 zł i 5 pkt karnych
  • wyprzedzanie na zakazie drogowym – 1000 zł i 5 pkt karnych
Sonda
Czy nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo na drogach?
Elbląg. Uciekł ze sklepu z kartonem orzeszków. Szuka go policja
Źródło: OLBRZYMIE mandaty za wyprzedzanie w 2022 roku. Kierowcy są w SZOKU!