stacja benzynowa opuszczona

i

Autor: unsplash.com

Obniżka cen paliw. Właściciele stacji benzynowych ZROZPACZENI. "Rozważają zamknięcie"

2022-02-03 7:58

Czy polska tarcza antyinflacyjna doprowadzi do zamknięcia stacji benzynowych... w Niemczech?! Przed takim scenariuszem ostrzegają przedstawiciele niemieckiego stowarzyszenia zrzeszającego właścicieli stacji paliw. Okazuje się, że istnieją wśród nich obawy, że polityka polskiego rządu przyczyni się do ich ruiny.

Od 1 lutego, VAT na paliwo został w Polsce obniżony z 23 do 8 procent. W ten sposób Polacy mają możliwość tankować znacznie taniej niż ich sąsiedzi z innych krajów Europy. Budzi to duży niepokój przedstawicieli niemieckiego Stowarzyszenia Branży Warsztatów i Stacji Benzynowych, którzy obawiają się wzrostu - i tak już dużej - turystyki paliwowej. To z kolei oznaczać może duże straty dla niemieckich właścicieli stacji paliw - przede wszystkim tych, które znajdują się w sąsiedztwie granicy z Polską.

- Mamy teraz sytuację, która nigdy wcześniej nie była tak zła - mówi cytowany przez Deutche Welle Hans-Joachim Ruehlemann, szef stowarzyszenia. - Wielu z nich będzie rozważać zamknięcie działalności.

Poinformował również, że znajdujące się przy granicy stacje, odnotowują 70-procentowy spadek jeśli chodzi o liczbę obsługiwanych klientów. Mniej klientów to nie tylko mniej sprzedanego paliwa - to również niesprzedane przekąski i kawa, które też stanowią istotną część obrotu. Właściciele są zrozpaczeni.

- Tu chodzi o naszą egzystencję - wskazują.

Niemcy widzą rozwiązanie tego problemu. Ich rząd miałby wziąć przykład... z Polski.

Chodzi o obniżenie stawek podatkowych tak, aby również u naszych zachodnich sąsiadów, ceny paliwa przestały rosnąć. Jak wskazuje właściciel stacji benzynowej położonej przy granicy z naszym krajem, wtedy pieniądze kierowców mogłyby zostać w Niemczech.

Pierwsza robokelnerka w Łodzi!
Źródło: Obniżka cen paliw. Właściciele stacji benzynowych ZROZPACZENI. "Rozważają zamknięcie"