szkoła

i

Autor: zdjęcie poglądowe canva

idą zmiany

Nowy przedmiot w szkołach od września 2025. Rodzice uczniów mocno niezadowoleni

2024-11-13 10:55

Od września 2025 roku w polskich szkołach szykują się istotne zmiany. Minister edukacji, Barbara Nowacka, zapowiedziała niedawno, że przedmiot jakim jest słynny WDŻ, czyli "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpione przez nowy przedmiot "Edukacja zdrowotna". Decyzja ta wywołała szerokie dyskusje i wzbudziła sprzeciw wielu rodziców.

Spis treści

  1. Edukacja zdrowotna wzbudza kontrowersje
  2. Edukacja zdrowotna - co to za przedmiot?

Nowy przedmiot w szkole 2025 wywołał burzę wśród rodziców. Ministra edukacji, Barbara Nowacka, zapowiedziała, że od 1 września 2025 roku w szkołach pojawi się nowy przedmiot, który zastąpi "Wychowanie do życia w rodzinie". Zamiast WDŻ, dzieci będą uczęszczać na lekcje "Edukacji zdrowotnej". Program ma być realizowany w wymiarze jednej godziny lekcyjnej od czwartej klasy szkoły podstawowej do klasy ósmej (w ostatniej klasie tylko w pierwszym semestrze), a w szkole ponadpodstawowej w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych. Zmiany budzą niezadowolenie wśród wielu rodziców, tym bardziej, że organizacja Ordo Iuris przekonuje, że skutkiem wprowadzenia nowego przedmiotu będzie tak naprawdę edukacja seksualna.

ESKA2: Czarujący Damian Kret jako Kenny Rogers w 8 odc. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"

Edukacja zdrowotna wzbudza kontrowersje

Wprowadzenie "Edukacji zdrowotnej" zamiast WDŻ spotkało się z nieprzychylną reakcją części rodziców, którzy obawiają się, że zmiany te mogą zbytnio ingerować w sferę wychowania rodzinnego. Niektórzy rodzice podkreślają, że takie zagadnienia jak edukacja seksualna czy zdrowie psychiczne to obszary, które powinna kształtować rodzina, a nie szkoła. Obawy dotyczą również tego, czy w programie nie pojawią się tematy kontrowersyjne, takie jak wiedza o orientacjach seksualnych, co, zdaniem części rodziców, może być niezgodne z ich wartościami i przekonaniami.

Szefowa MEN wyjaśniła w TVN24, że edukacja zdrowotna to m.in. wsparcie zdrowia psychicznego oraz kwestie dotyczące diety i ruchu. Dodała, że przedmiot jest tworzony wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Sportu.

- Bardzo mi przykro, ale nie obchodzi mnie, co boli Ordo Iuris. Obchodzi mnie, żeby dziecko, które chodzi do szkoły, dostawało kompleksową wiedzę o swoim zdrowiu (...). W takim kryzysie zdrowia psychicznego jesteśmy, że ja nie wiem, jak trzeba być bezwzględnym człowiekiem, żeby podburzać, żeby dziecko nie uczestniczyło w procesie edukacyjnym, który mu da podstawową odporność również na kryzysy psychiczne, który pokaże mu, jak zdrowo się odżywiać, jak stosować profilaktykę w swoim codziennym życiu, jak się badać, jak dbać o każde swoje zdrowie zdrowie - psychiczne, fizyczne, seksualne - podkreśliła na antenie TVN24 Barbara Nowacka, ministra edukacji.

Edukacja zdrowotna - co to za przedmiot?

"Edukacja zdrowotna" to przedmiot, który ma wprowadzić uczniów w szerokie zagadnienia związane z fizycznym, psychicznym i społecznym zdrowiem. Program nauczania obejmować ma między innymi profilaktykę zdrowotną, zasady zdrowego odżywiania, wiedzę o znaczeniu aktywności fizycznej, radzenie sobie ze stresem oraz prawdopodobnie edukację seksualną dostosowaną do wieku uczniów. Nowy przedmiot ma być bardziej skoncentrowany na wsparciu zdrowia psychicznego i dostarczaniu praktycznych informacji przydatnych w życiu codziennym. "Edukacja zdrowotna" ma być przedmiotem obowiązkowym w szkołach od 1 września 2025 roku.

Sonda
Edukacja zdrowotna to dobry pomysł?