Ławki koscielne

i

Autor: pixabay.com Ławki koscielne

NOWE LIMITY W KOŚCIOŁACH - więcej osób wejdzie do świątyni

2021-06-09 10:34

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa dotknęły także sfery życia religijnego. Wprowadzone zostały limity osób, które mogą jednocześnie przebywać w świątyni. Teraz rząd zapowiada zwiększenie limitu w kościołach. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Nowe limity w kościołach - informacje na ten temat przekazał premier Mateusz Morawiecki. Decyzję podjęto po rozmowach z Episkopatem Polski. W chwili obecnej limit w kościołach i innych miejscach kultu religijnego to 1 osoba na 15 m kw. Limit miał zapewnić odpowiedni dystans między ludźmi przebywającymi w świątyni. Już na początku trwania pandemii COVID-19 w Polsce mówiło się, że kościoły mogą stanowić ogniska zakażeń koronawirusem. Limity wiernych były więc koniecznością, na którą wszyscy musieli się zgodzić. Dziś, wraz z poprawiająca się sytuacją epidemiczną w Polsce, możliwe jest luzowanie wielu obostrzeń sanitarnych. Właśnie na fali tych zmian wprowadzany jest nowy limit w kościołach, który pozwoli na to, by podczas nabożeństw więcej ludzi mogło jednocześnie przebywać w świątyni. Ile osób będzie mogło wejść do kościoła? Przeczytacie o tym w dalszej części artykułu.

Ptaszarnia we wrocławskim ZOO przeszła gruntowny remont.

Premier: chcemy, żeby mogła być wypełniona połowa miejsc

O nowym limicie w kościołach premier mówił podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 9 czerwca, w miejscowości Turek w woj. wielkopolskim. Mateusz Morawiecki został zapytany o to, jaka będzie reakcja rządu na list, który wystosował abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował w nim o zmniejszenie obostrzeń w kościołach. Hierarcha stwierdzał, że podczas, gdy obostrzenia sanitarne w większości obszarów życia społecznego są luzowane, w świątyniach nadal obowiązuje limit wiernych z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce sięgała 30 tys.

Premier Mateusz Morawiecki ustosunkował się do tej kwestii stwierdzając, że rząd porozumiał się z Episkopatem w kwestii nowych limitów wiernych w kościołach i miejscach kultu religijnego. Według jego słów, świątynie będą mogły być zapełniane do połowy:

Podjęliśmy decyzję, żeby w kościołach od przyszłego tygodnia było więcej wiernych; chcemy, żeby mogła być wypełniona połowa miejsc. Szczegóły w czwartek przedstawi minister zdrowia - powiedział premier

Nowy limit wiernych w kościołach - w czwartek szczegółowe ustalenia

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowy limit zostanie wprowadzony w przyszłym tygodniu. Szczegóły na temat zwiększenia limitów w kościołach podane zostaną w czwartek, 10 czerwca, przez Ministerstwo Zdrowia. Gdy tylko pojawią się dotyczące tego informacje, zaktualizujemy artykuł.

AKTUALIZACJA 10.06 - NOWE LIMITY POTWIERDZONE

Podczas konferencji prasowej w czwartek, 10 czerwca, premier Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze zapowiedzi dotyczące limitów w kościołach. Świątynie będą mogły być zapełnione w połowie. Limity nie obowiązują osób szczepionych.

Sonda
Czy limit wiernych w kościele powinien zostać zniesiony?
Źródło: NOWE LIMITY W KOŚCIOŁACH - więcej osób wejdzie do świątyni