IKEA

i

Autor: SHUTTERSTOCK Czy ktoś z Was kiedyś marzył, by spędzić noc w tym sklepie?

Niezaszczepieni na kwarantannie nie dostaną chorobowego! Pracodawca bezwzględny!

2022-01-12 9:17

Na radykalny krok zdecydowała się firma IKEA. Mianowicie w Wielkiej Brytanii obcina ona zasiłek chorobowy osobom, które trafiły na kwarantannę a nie były zaszczepione. Jak podaje BBC, IKEA obcina zasiłek chorobowy tym niezaszczepionym pracownikom, którzy trafią na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą zarażoną.

Zaszczepieni pracownicy, oraz ci którzy nie mogą się szczepić z przyczyn medycznych, będą traktowani tak, jak do tej pory. Sprawa przede wszystkim dotyczy niezaszczepionym z wyboru. Jeśli Ci zakażą się koronawirusem, nadal będą będą otrzymywać pełny zasiłek chorobowy. Jednak IKEA w Wielkiej Brytanii obcina zasiłek chorobowy wówczas, gdy niezaszczepiony pracownik trafi na kwarantannę. Chodzi głównie o przypadki kontaktu z zakażonym.

W Wielkiej Brytanii pracodawca wypłaca zasiłek swoim pracownikom w przypadku nieobecności dłuższej niż 3 dni robocze, ale krótszej niż 28 dni. Wszystko powyżej spada na państwowego ubezpieczyciela.

KORONAWIRUS UDERZYŁ W WIELKĄ BRYTANIĘ

Dlaczego sieć zdecydowała się na takie rozwiązanie? IV fala uderzyła w Wielką Brytanie bardzo mocno. Wielu pracodawców ma problemy kadrowe, właśnie dlatego, iż wiele osób albo choruje, albo trafia na kwarantannę. Właśnie z takimi problemami zmaga się IKEA w Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, iż podobnie jak w Polsce, tak także na Wyspach, jeśli ktoś zaszczepiony jest dwiema dawkami, nie trafi na kwarantannę jeśli miał kontakt z osobą zakażoną. Właśnie dlatego, IEKA tłumaczy się, że taka polityka wynika z masowej wręcz absencji pracowników i rosnących kosztów działalności. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, niezaszczepiony pracownik na kwarantannie stanowi jedynie obciążenie  - właśnie dlatego, skoro wszyscy mają możliwość się zaszczepić, IKEA zdecydowała się na takie kroki. Czy podobnych praktyk doczekamy się w Polsce? Czas pokaże.

IKEA tłumaczy, iż w ten sposób chce zwiększyć ilość pracowników. Z podobnymi problemami borykają się także inni przedsiębiorcy. Jednak jak zaznaczają brytyjscy prawnicy, firma bardzo dużo ryzykuje. Niewypłacanie świadczeń chorobowych lub ich ucinanie jest bardzo ryzykowne.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Quiz. Kultowe cytaty i sceny z "Dnia Świra". Ten film zna każdy Polak

Pytanie 1 z 15
"Gdy szykuję śniadanie, zwykle se o korkach słucham. Jak tkwią te ch**e w tych j***nych autach" - mówi Miauczyński, po czym rozsypuje na podłogę...
Źródło: Niezaszczepieni na kwarantannie nie dostaną chorobowego! Pracodawca bezwzględny!