Nawet 40 tys. zgonów podczas czwartej fali. Kiedy szczyt pandemii?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Nawet 40 tys. zgonów podczas czwartej fali. Kiedy szczyt pandemii?

Nawet 40 tys. zgonów podczas czwartej fali. Kiedy szczyt pandemii? [DATA]

2021-10-06 20:30

Teraz ponad 2 tys. zakażeń, na początku listopada nawet 5 tys. nowych zachorowań dziennie - przewiduje resort zdrowia. Niepokojące są też przewidywania dotyczące liczby zgonów. Czwarta fala pandemii może pochłonąć nawet 40 tys. ofiar. Kiedy będzie szczyt czwartej fali?

Nawet 40 tys. zgonów

Nawet 40 tysięcy ofiar może pochłonąć czwarta fala pandemii w Polsce!​ Tak wynika z modelu tworzonego przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Do tej pory wszystkie ich prognozy się sprawdziły. - Statystyka niestety jest nieubłagana. Czeka nas około 30-40 tys. zgonów. To jest przy założeniu takim, że poziom wyszczepienia nie będzie już wzrastał - mówi dr Jan Kisielewski z wydziału fizyki UW w Białymstoku, który bada przebieg epidemii.

Czytaj także: "Krwawe miasteczko" zamiast "białego miasteczka". Kto grozi protestującym medykom?

Według naukowca - dzisiejsze faktyczne liczby, czyli ponad 2 tysiące zakażeń mówią o tym, że tych rzeczywistych zakażeń jest nawet blisko 10 tysięcy. - Szacujmy tą liczbę rzeczywistych przypadków, która jest kilka razy wyższa. Rząd wielkości to pewnie z pięć razy więcej, czyli 10 tysięcy, może kilkanaście - dodaje.

5 tys. zakażeń dziennie

Szczyt czwartej fali naukowcy przewidują na listopad. Do końca października zakażeń ma być około 5 tysięcy na dobę. - Jeśli te prognozy się sprawdzą - koronawirus zbierze swoje żniwa, a za kilka lat spowszednieje i zaczniemy go traktować jak grypę. - Wszyscy będą na tyle uodpornieni, że nie będzie to wywierało takich dramatycznych skutków jak to było w zeszłym czy w tym roku - dodaje Kisielewski.

Czytaj także: NBP zadecydował: Raty kredytu będą wyższe! O ile więcej zapłacisz?

To jednak wizja przyszłościowa, bo w tej chwili - według naukowców - czeka nas epoka szczepień i kolejnych fal epidemii głównie wśród tych, którzy się nie zaszczepili. A zaszczepionych jest w tej chwili jedynie 30 procent populacji na całym świecie.

Quiz z geografii dla prawdziwych podróżników!

Pytanie 1 z 15
Czy obywatele Polski mogą odwiedzić wszystkie sąsiednie kraje bez paszportu?
Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do nefrologa?
Źródło: Nawet 40 tys. zgonów podczas czwartej fali. Kiedy szczyt pandemii? [DATA]