Zimowy zmierzch

i

Autor: pixabay.com Zimowy zmierzch

Najkrótszy dzień roku - kiedy wypada PRZESILENIE ZIMOWE 2021?

2021-11-30 14:33

Data najkrótszego dnia w roku to jednocześnie początek astronomicznej zimy na naszej półkuli. Kiedy następuje przesilenie zimowe w 2021 roku i Ile będzie trwał dzień? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Najkrótszy dzień roku - kiedy wypada przesilenie zimowe 2021? Odpowiedź na to pytanie powinni znać wszyscy! Najkrótszy dzień w roku, czyli przesilenie zimowe, jest astronomicznym początkiem ostatniej pory roku. To moment, w którym Słońce góruje w zenicie na wysokości zwrotnika Koziorożca. Najkrótszy dzień w roku ma różne daty. Dzieje się tak z powodu długości roku słonecznego (około 365 dni, 5 godzin i 49 minut). Przesilenie zimowe przypada więc 21. albo 22 grudnia. Która z tych dat obowiązuje w 2021 roku i ile będzie trwał najkrótszy dzień? Odpowiedzi na oba pytania znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Poradnik Zdrowie kilka słów o genach

Kiedy jest najkrótszy dzień 2021 roku?

Jaka jest tegoroczna data najkrótszego dnia roku na półkuli północnej? Tak jak rok wcześniej, przesilenie zimowe nastąpi 21. grudnia. Tego samego dnia przywitamy zimę również 2022 roku. Przesilenie zimowe wypadnie 22. grudnia dopiero w 2023 roku.

Ile trwa najkrótszy dzień 2021 roku?

Długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Będzie się zatem różniła w zależności od miejsca. W Polsce najkrócej 21. grudnia będą się cieszyć mieszkańcy miejscowości nadmorskich. We Władysławowie dzień potrwa 7 godzin i 15 minut. Na północnym skraju naszego państwa potrwa 8 godzin i 10 minut. Uśredniając, w Polsce najkrótszy dzień 2021 roku potrwa około 7 godzin i 30 minut.

Przesilenie zimowe - jak obchodzi się ten dzień?

W tradycji słowiańskiej w dzień przesilenia zimowego obchodzone były Szczodre Gody zwane też Szczodruszką. Było to radosne święto ku czci "odradzającego się" Słońca i zwycięstwa światła nad ciemnością. Co ciekawe, w czasach obowiązywania kalendarza juliańskiego przesilenie wypadało 25 grudnia. Prawdopodobnie to właśnie stąd wzięła się data Bożego Narodzenia - święta, które miało zastąpić pogańskie zwyczaje.

Źródło: Najkrótszy dzień roku - kiedy wypada PRZESILENIE ZIMOWE 2021?