Dron w oku huraganu

i

Autor: Fot. screen YouTube saildrone / https://www.youtube.com/channel/UCeNeAwBccKamrUbEQxoygLQ Dron w oku huraganu

Nagrali film w oku huraganu! To pierwsze takie wideo w historii

2021-10-04 15:32

Prędkość wiatru tego huraganu może osiągać nawet 250 km/h! Jak udało się przełamać jego niszczycielską siłę i nagrać film w samym środku rozszalałego żywiołu? Odpowiedź na to pytanie oraz samo wideo znajdziecie w naszym artykule.

Huragany to najpotężniejsze zjawiska pogodowe spotykane na Ziemi. Docierając do lądu niszczą wszystko na swojej drodze, gdyż wiejące w nich wiatry osiągają prędkość nawet kilkuset kilometrów na godzinę. Huragany regularnie formują się nad Atlantykiem, a jednym z najsilniejszych zanotowanych w ostatnim sezonie sztormowym (2021) to huragan Sam. Nadano mu kategorię czwartą w skali Saffira-Simpsona, co oznacza, że prędkość wiatru może dochodzić do 250 km/h. Choć ta moc wydaje się być barierą nie do przebycia, udało się nagrać film w samym jego centrum! To pierwsze takie wideo w historii, a wykonanie go umożliwiła nowoczesna technologia - pływający dron.

Rolnicy. Podlasie. Szczeniaki Soni trafiły do nowej budy

Dron w oku huraganu

Firma Saildrone tworzy wyjątkowo wytrzymałe bezzałogowe łodzie naszpikowane sensorami i kamerami. Urządzenia wykorzystywane są między innymi do mapowania dna morskiego, jednak nigdy jeszcze nie próbowano przedostać się statkiem do wnętrza huraganu. Celem było oczywiście zebranie danych, które pozwolą meteorologom lepiej zrozumieć huragany. Zaś dla wszystkich, którzy nie zajmują się zjawiskami pogodowymi, nagranie wykonane przez Saildron to okazja, by zobaczyć, jak od środka wygląda niszczycielski żywioł. Kilka nagrań zamieszczamy poniżej.

Źródło: Nagrali film w oku huraganu! To pierwsze takie wideo w historii