Na granicy pilnie potrzebna pomoc humanitarna. Organizacje apelują do rządu

i

Autor: PAH Na granicy pilnie potrzebna pomoc humanitarna. Organizacje apelują do rządu

Na granicy pilnie potrzebna pomoc humanitarna. Organizacje apelują do rządu

2021-11-16 18:34

Plakaty na przystankach autobusowych, informacje w biletomatach czy specjalna strona internetowa. Organizacje pomocowe ruszają z kampanią „Oszukani, bezbronni, nasi bliźni – my możemy ich ocalić”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na sytuację migrantów na granicy i pilne zorganizowanie profesjonalnej pomocy humanitarnej w strefie obszaru wyjątkowego.

Kilkanaście organizacji pomocowych apeluje do rządu ws. migrantów na granicy. Właśnie ruszyła nowa kampania: „Oszukani, bezbronni, nasi bliźni – my możemy ich ocalić”. To inicjatywa m.in. Medyków na Granicy, warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej czy Polskiej Akcji Humanitarnej.

-  Wiemy, że najwięcej migrantów i migrantek potrzebujących pomocy jest tuż obok granicy. Dlatego dopuszczenie tam do działania profesjonalnych organizacji jest niezbędne, żeby skutecznie pomóc tym osobom - często chorym, wyziębniętym i skrajnie wyczerpanym -  tłumaczy Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Czytaj także: Siedmiu policjantów rannych na granicy. Jeden z pękniętą czaszką

Organizacja zapewnia, że jeśli tylko dostanie pozwolenie na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, jest gotowa do działania. - My deklarujemy gotowość do podjęcia natychmiastowych działań na tym polu. Apelujemy też do rządu o wykorzystanie wszelkich dostępnych procedur - polskich i międzynarodowych, które ludziom przebywającym w polskim pasie przygranicznym pozwolą starać się o azyl, albo wrócić do krajów pochodzenia - dodaje Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. – Jesteśmy dużym krajem w środku Europy. Mamy możliwość zareagować na obecną sytuację inaczej - dodaje Agnieszka Kosowicz z Fundacji Polskie Forum Migracyjne. – Trzymanie całych rodzin w zimnym lesie nie przyczynia się do naszego bezpieczeństwa i nic przez to nie zyskujemy, a cierpi tylko wizerunek naszego społeczeństwa.

Przekaz kampanii kierowany jest nie tylko do rządzących, ale przede wszystkim do wszystkich mieszkanek i mieszkańców kraju, którzy nie zgadzają się na cierpienie migrantów.   – Niezależnie od poglądów politycznych Polki i Polaków powinna łączyć solidarność, nakazująca nakarmić głodnych i pomóc potrzebującym - to nasz wkład w kulturę europejską - mówi Laura Gilewska-Kubkowska z Rodzin Bez Granic. – Chcemy, by społeczeństwo pokazało swoją postawą, że nie może być przyzwolenia na cierpienie ludzi, którzy znaleźli się w pułapce w polskim pasie przygranicznym.

Do akcji może włączyć się każdy. Gotowe do pobrania materiały znajdują się na stronie https://ratujmyludzinagranicy.pl

QUIZ. Te książki zna każdy, kto skończył podstawówkę. Czy na pewno znasz ich tytuły? Mniej, niż 8/10 to wstyd!

Pytanie 1 z 10
"Stary człowiek i..."
W formie -- Trening a typ sylwetki
Źródło: Na granicy pilnie potrzebna pomoc humanitarna. Organizacje apelują do rządu