Modlitwa przed Wigilią poszukiwana jest przez wiele osób. Co należy odmawiać i kiedy? Modlitwa przed wieczerzą wigilijną to chwila wspólnego oddania czci Bogu i podziękowania za dar narodzin Jezusa. Jest to również czas, aby wyrazić wdzięczność za mijający rok oraz prosić o błogosławieństwo na nadchodzące dni. Ta tradycja przypomina nam, że Boże Narodzenie to przede wszystkim święto duchowe, a nie tylko okazja do wręczania prezentów, zdjęć na Facebooka i wspólnego posiłku. Jeśli nie wiecie, jak rozpocząć wieczór wigilijny, to przychodzimy z pomocą. W pierwszej kolejności wszyscy uczestnicy wieczerzy powinni zgromadzić się wokół stołu, który wcześniej został przygotowany i nakryty białym obrusem. Na stole powinno znaleźć się Pismo Święte, świecę symbolizującą Światłość Chrystusa oraz opłatki, którymi po modlitwie domownicy będą się dzielić i składać sobie życzenia.
Modlitwa przed Wigilią 2024
Jaką modlitwę odmawiamy przed Wigilią? Modlitwę może poprowadzić najstarszy członek rodziny lub gospodarz domu. Na początek warto uczynić znak krzyża, a następnie odmówić krótką modlitwę wprowadzającą, np.:
"W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Panie Jezu Chryste, dziękujemy Ci za to, że zgromadziłeś nas dziś przy wspólnym stole, abyśmy mogli świętować Twoje narodziny. Prosimy, pobłogosław nas, nasze rodziny i ten posiłek, który za chwilę spożyjemy. Amen."
Tradycyjnie podczas kolacji wigilijnej odczytuje się fragment Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 1–14), opisujący narodziny Jezusa. Można poprosić jedną osobę z rodziny o przeczytanie tego tekstu - np. dziecko w wieku szkolnym. Po odczytaniu Ewangelii można odmówić modlitwę "Ojcze nasz", "Zdrowaś Mario", "Chwała Ojcu" oraz dodać specjalne intencje, w których rodzina chce się pomodlić, np. za zdrowie, pokój na świecie, zmarłych członków rodziny czy pomyślność w nowym roku. Po zakończeniu modlitwy możecie wspólnie zaśpiewać jedną ze znanych kolęd, np. "Wśród nocnej ciszy". Po zakończeniu modlitwy następuje łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. To niezwykle symboliczny moment, wyrażający jedność, miłość i wzajemne wsparcie.