WOT

i

Autor: włodi flickr.com WOT

MOBILIZACJA WOT - o co chodzi? Co to oznacza?

2021-11-08 14:38

W poniedziałek, 8. listopada, podniesiono alert gotowości WOT. Ma to związek z sytuacją na granicy z Białorusią. O co dokładnie chodzi i kogo w szczególności dotyczy mobilizacja? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Podniesiono alert gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej - taka informacja obiegła polskie media w poniedziałek, 8. listopada. Ma ona związek z sytuacją, do której doszło na granicy z Białorusią, nieopodal miejscowości Kuźnica w województwie podlaskim. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze o dużej grupie migrantów chcących dostać się na teren Polski. W reakcji na te doniesienia zdecydowano o wydaniu alertu gotowości WOT. Wszystkim członkom Wojsk Obrony Terytorialnej, których obowiązuje alert, wydano konkretne polecenia. Alert dotyczy w szczególności trzech brygad przy wschodniej granicy państwa. Dowiedzcie się, na czym polega mobilizacja i kogo obowiązuje.

NIEEMISYJNY Czym jest etykieta produktu i co można z niej wyczytać?

Płk Pietrzak - "Podnosimy alert gotowości naszych sił do wsparcia Straży Granicznej"

Około godziny 10:30 na Twitterze pojawił się wpis rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej, pułkownika Marka Pietrzaka: - Podnosimy gotowość naszych sił w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej - konwojowanie tysięcy osób w kierunku polskiej granicy - czytamy we wpisie.

Mobilizacja WOT przy wschodniej granicy - co oznacza?

Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Opiera się w głównej mierze na żołnierzach i żołnierkach niezawodowych, mobilizowanych w szczególnych wypadkach. Za taki uznano sytuację w Kuźnicy. Podniesienie alertu gotowości oznacza, że członkowie i członkinie konkretnych brygad WOT mogą dostać natychmiastowe wezwanie do stawienia się w wyznaczonych miejscach. W tym wypadku najwcześniej - 6 godzin od podniesienia alertu - takiego wezwania mogą się spodziewać trzy brygady WOT:

  • 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
  • 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
  • 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W tweecie przekazano polecenie żołnierzom i żołnierkom: - Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności, powiadomcie pracodawców i bliskich! We wpisie zamieszczono również mapę alertu. Zamieszczamy go poniżej.

Źródło: MOBILIZACJA WOT - o co chodzi? Co to oznacza?