Michaił Chodorkowski

i

Autor: Chatham House flickr.com Michaił Chodorkowski

Plan 7D Chodorkowskiego - opozycjonista chce naprawić Rosję

2022-03-17 10:09

Michaił Chodorkowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych krytyków Władimira Putina i Kremlowskiej władzy, zaprezentował swój plan naprawczy Federacji Rosyjskiej. Co kryje się pod jego tajemniczą nazwą 7D? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Michaił Chodorkowski przez lata był jednym z najbogatszych ludzi w Rosji. Jako szef koncernu Jukos, miał również wysoką pozycję w kręgach finansowych dysydentów. Biznesmen i przedsiębiorca naraził się jednak kremlowskiej władzy krytykując politykę Władimira Putina. Po procesie, w którym oskarżono go o rzekome nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw. Po procesie został skazany na zesłanie do uranowej kolonii karnej IK-10 w Krasnokamiensku. Ułaskawiony pod koniec 2013 roku natychmiast wyjechał z kraju. Dziś dawny oligarcha żyje w Wielkiej Brytanii i wciąż krytykuje poczynania Putina. Niedawno opublikował w sieci plan 7D. Jest to zawierający siedem postulatów pomysł, na naprawę Federacji Rosyjskiej. Co zawiera plan 7D Chodorkowskiego? O tym w dalszej części artykułu.

Ambasador Deszcyca: Wygramy tę wojnę

Chodorkowski proponuje 7D - jakie postulaty zawiera plan?

Michaił Chodorkowski wciąż poświęca się działalności opozycyjnej. Opublikowany w mediach społecznościowych Plan 7D to zbiór postulatów, które zdaniem biznesmena, powinny zostać wprowadzone w Rosji, by kraj uwolnił się od autorytaryzmu Władimira Putina i stał się otwartym państwem sprzyjającym swoim obywatelom.

Plan 7D Chodorkowskiego wziął swoją nazwę od słów: demilitaryzacja, denuklearyzacja, decentralizacja, demokratyzacja, dekomunizacja, destalinizacja i deputinizacja. Z każdym wiążą się określone postulaty:

  1. demilitaryzacja - redukcja armii w europejskiej części Rosji. Utworzenie stref zdemilitaryzowanych przy granicach z UE, Ukrainą i Białorusią. Zmniejszenie budżetu na armię do 2% PKB.
  2. denuklearyzacja - Całkowite rozbrojenie rosyjskiego arsenału nuklearnego.
  3. decentralizacja -  odwrót od federalizacji i wzmocnienie konstytucjonalizmu. Przyznanie większych praw grupom etnicznym mówiącym w językach innych, niż rosyjski.
  4. demokratyzacja - wkroczenie na drogę demokracji i wolnych wyborów. Uwolnienie więźniów politycznych.
  5. dekomunizacja - uznanie zbrodni komunistycznych za równe nazistowskim. Zakazanie symboli komunizmu. Delegalizacja organizacji (także skrajnie prawicowych) popierających putina
  6. destalinizacja - eliminacja kultu Józefa Stalina
  7. deputinizacja - prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw zapewniających finansowanie Kremla. Rozliczenie współpracowników Putina z przestępstw. Zrestrukturyzowanie FSB i innych służb bezpieczeństwa. Ujawnienie wszystkich przestępstw Władimira Putina i zgubnych skutków jego polityki dla Rosji i świata.
Źródło: Plan 7D Chodorkowskiego - opozycjonista chce naprawić Rosję