Social media

i

Autor: pixabay.com Social media

Media społecznościowe - od ilu lat powinny być dozwolone? Wyznaczono odpowiedni wiek

2021-11-03 12:20

Dużą grupę spośród wszystkich użytkowników mediów społecznościowych stanowią dzieci. Pytanie, od jakiego wieku powinno być dozwolone korzystanie z Facebooka, Instagrama i innych platform powraca więc regularnie. Naukowcy nie mają jednak w tej kwestii wątpliwości. Więcej na ten temat w artykule.

Od jakiego wieku powinno być dozwolone korzystanie z mediów społecznościowych? To pytanie od lat zadają sobie nie tylko rodzicie, ale też psychologowie dziecięcy na całym Świecie. Choć władze wielkich serwisów, jak Facebook, Instagram czy TikTok przekonują, że dbają o bezpieczeństwo najmłodszych, nie ulega wątpliwości, że platformy mogą mieć negatywny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży. Niestety, choć serwisy społecznościowe wymagają potwierdzenia roku urodzenia przed założeniem profilu, wiele dzieci poniżej granicy wieku tworzy konto w social mediach. Problem przebadała Linda Charmaraman z Wellesley Centers for Women. Wyniki są alarmujące!

Brutalne pobicie w centrum Torunia. Rozpoznajesz sprawców? Powiadom policję!

Zbyt małe dzieci zakładają profile w mediach społecznościowych

Badaczka przeprowadziła ankietę wśród 773 uczniów i uczennic z USA. Wyniki mogą szokować - 30% założyło konta w social mediach mając 11-12 lat. Kolejne 30% w wieku 10 lat lub mniej. Charmaraman wskazała, że u tak młodych użytkowników i użytkowniczek dało się zauważyć negatywny wpływ mediów społecznościowych. Wymieniała między innymi zawieranie nieodpowiednich znajomości, skłonność do hejtu i większe ryzyko stania się ofiarą molestowania. Pozytywne aspekty, np. angażowanie się w pozytywne działania, nie równoważą złych stron wczesnego rozpoczęcia przygody z social mediami. Naukowczyni podkreśliła, że negatywne efekty łagodziły się u dzieci, których rodzice zaczęli kontrolować dostęp do telefonów i komputerów.

Odpowiedni wiek? Minimum 13 lat!

Większość serwisów pozwala na założenie konta osobom od 13. roku życia. Tę granicę aprobuje też Charmaraman i jej zespół. Niestety platformy społecznościowe nie są w stanie sprawdzić, czy najmłodsi użytkownicy rzeczywiście mają tyle lat. Badaczka zaleca więc rodzicom i opiekunom śledzić aktywność dzieci w serwisach społecznościowych, ustalać zasady dotyczącą korzystania z urządzeń (np. ograniczenie korzystania do wieczorów po szkole) i większą kontrolę nad dziećmi.

Źródło: wcwonline.org

Źródło: Media społecznościowe - od ilu lat powinny być dozwolone? Badaczka nie ma wątpliwości