Matura 2022 język polski rozszerzony - arkusz PDF, odpowiedzi, zadania. Co było na maturze?

2022-05-10 14:02

Wtorek 10 maja. Tego dnia wielu maturzystów podchodzi do egzaminu na poziomie rozszerzonym z języka polskiego. Gdzie szukać tegorocznych arkuszy? Jaki był poziom egzaminów? Przypomnijmy, że zdający mają aż 180 minut na napisanie wybranej wypowiedzi pisemnej, a za całą maturę mogą uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Matura rozszerzona z języka polskiego 2022 - gdzie szukać arkuszy? Jakie były zadania? Czy matura była trudna? Takie pytania rodzą się w głowie niejednej osoby. Maturalny maraton trwa w najlepsze, a absolwenci szkół średnich od środy 4 maja mierzą się z arkuszami nie tylko na poziomie podstawowym, ale także rozszerzonym. Po obowiązkowych podstawach z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego, przyszła pora na dodatkowe rozszerzenia. Maturzyści mają już za sobą między innymi język angielski na poziomie rozszerzonym, a we wtorek 10 maja będą mieli za zadanie zmierzyć się z językiem polskim rozszerzonym. Jak wygląda tegoroczny arkusz? Co było do napisania?

ZOBACZ TAKŻE: Bestsellery młodzieżowe kiedyś i dziś. Zobacz, co zmieniło się na przestrzeni lat!

Wiktor Dyduła - Szybkie Pytania

Matura 2022 język polski rozszerzony - ARKUSZ CKE

Gdzie szukać arkuszy z języka polskiego na poziomie rozszerzonym? Maturalne arkusze będą dostępne na oficjalnej stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej we wtorek 10 maja o godzinie 14. Jeśli tylko pojawią się na stronie, zaktualizujemy dla Was ten artykuł, a arkusz umieścimy na górze tego tekstu w specjalnej galerii.

[AKTUALIZACJA 10.05.2022 GODZ. 14:00]

Arkusze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym są już dostępne. Znajdziecie je w naszej galerii, która znajduje się na górze artykułu.

Matura 2022 język polski rozszerzony - ZADANIA

Jaki był poziom matury 2022 z języka polskiego rozszerzonego? Tegoroczne arkusze były łatwe, czy trudne? Maturzyści zaczną pisać test od godziny 9:00, a ich relacje i odczucia zaczną pojawiać się w sieci kilkadziesiąt minut po. Śledźcie nas uważnie, ponieważ ten artykuł zostanie zaktualizowany, a niżej pojawią się takie informacje jak: poziom trudności, temat wypracowań, a także reakcje maturzystów.

ZOBACZ TAKŻE: Oni nie mają matury. Które gwiazdy należą do tego grona?

Przypomnijmy, że egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym składa się z jednej części - wypracowania - i zawiera dwa tematy do wyboru. Pierwszy wymaga napisania wypowiedzi argumentacyjnej w formie rozprawki problemowej lub szkicu krytycznego, na podstawie zadania z tekstem teoretycznym (historyczno-, teoretyczno- lub krytycznoliterackim). Drugi temat dotyczy zbudowania interpretacji porównawczej dwóch utworów literackich (epickich, lirycznych lub dramatycznych).

[AKTUALIZACJA 10.05.2022]

Pierwsi maturzyści wychodzą z sali. Z ich reakcji wynika, że język polski na poziomie rozszerzonym był łatwy. Niektórzy zdający wyszli z sal egzaminacyjnych godzinę po rozpoczęciu. Z ich relacji wynika również, że w tegorocznym arkuszu pojawiło się zadanie dotyczące określenia problemu jaki podejmuje Bogumiła Kaniewska w podanym tekście. Należało się do niego odnieść jak i do innych tekstów kultury. Drugi temat dotyczył interpretacji porównawczej podanych utworów - "Godzina tworzenia" Kazimierz Przerwa-Tetmajer oraz "Próbowałem sobie przypomnieć" Tadeusz Różewicz.

Matura 2022 język polski rozszerzony - ODPOWIEDZI

Gdzie szukać odpowiedzi do matury rozszerzonej z języka polskiego? Maturzyści otworzą swoje arkusze we wtorek 10 maja równo o godzinie 9:00 i będą mieli aż 180 min na napisanie dłuższej wypowiedzi pisemnej, która powinna zawierać co najmniej 300 słów. Tuż po wyjściu z sali, mogą omówić tegoroczny arkusz ze swoim nauczycielem od języka polskiego. Należy jednak pamiętać, że odpowiedzi z tegorocznych matur będą dostępne dopiero w czerwcu i pojawią się na oficjalnej stronie CKE.