Masz taki KOD na prawie jazdy? Grozi ci wysoki mandat i zakaz prowadzenia pojazdów!

i

Autor: Erik Mclean

Masz taki KOD na prawie jazdy? Grozi ci wysoki mandat i zakaz prowadzenia pojazdów!

2022-01-10 10:05

Kod na prawie jazdy może sprawić, że podczas kontroli policyjnej możemy zostać surowo ukarani. Wysoki mandat, bo aż 1500 złotych, to nie wszystko. Za sprawą zapominalstwa możemy zostać ukarani nawet zakazem prowadzenia pojazdów. Nowy taryfikator nie zna litości w wielu przypadkach, ale kierowcy, którzy mają na odwrocie prawa jazdy kod zaczynający się od 01 są szczególnie narażeni.

Nowy taryfikator mandatów, który obowiązuję od 1 stycznia 2022 roku zaostrza kary dla kierowców w wielu sytuacjach. Szerokim echem odbiła się wiadomość o podniesieniu kar za przekroczenie prędkości, nawet do 2,5 tysiąca złotych! Ale to nie wszystko! Polacy co chwilę znajdują nowe zaostrzenia, które narażają ich na dotkliwsze kary. W takiej sytuacji są kierowcy, którzy na co dzień noszą okulary. Dlaczego? Za jazdę bez nich, osoby z wadą wzroku są narażone na wysoki mandat, a nawet zakaz prowadzenia pojazdów! Dlatego zapominalstwo może nas sporo kosztować. To dotyczy także tych, którzy okulary nosili w przeszłości. Podpowiadamy, kod znajduje się w rubryce numer 12.

CZYTAJ TAKŻE: OSTRE OGRANICZENIA dla niezaszczepionych. Nie będą mogli wsiąść do autobusu!

Masz taki KOD na prawie jazdy?

Na odwrocie naszego prawa jazdy znajdziemy tam całą tabelę, ale musimy skupić się na rubryce numer 12. Tam znajdują się „ograniczenia” i to właśnie na nie może spojrzeć policjant podczas kontroli drogowej. Tam znajdzie informację o: w polach kolumny oznaczonej liczbą 12 umieszcza się liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają następujące ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe

Kody dotyczące ograniczeń wzorku to:

  • 01 – wymagana korekcja wzroku,
  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewki kontaktowe,
  • 01.03 – szkła ochronne,
  • 01.04 – szkło matowe,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe,

W prawie jazdy w rubryce 12. może znaleźć się, aż kilkadziesiąt innych kodów, które mówią o różnych ograniczeniach.

Masz taki KOD na prawie jazdy? Grozi ci mandat 1500 i zakaz prowadzenia pojazdów!

Jazda bez okularów może być powodem zakazu prowadzenia pojazdów? Z pewnością możemy liczyć na wysoki mandat. A co z utratą uprawnień? Już w 2019 roku policja Elbląg opublikowała na swojej stronie artykuł: "Bez okularów – to tak jak bez prawa jazdy, ograniczenia w kierowaniu". W nim możemy przeczytać:

- Jeżeli na odwrocie prawa jazdy jest kod 01.01 oznacza to, że osoba prowadząc pojazd musi mieć założone okulary korekcyjne – mówi kom. Tomasz Krawcewicz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. - Natomiast kod 01.06 oznacza, że może też używać szkieł kontaktowych. W takich przypadkach kierowanie pojazdem bez okularów lub soczewek kontaktowych traktowane jest jak jazda bez uprawnień. Grozi za to 500 złotowy mandat karny (kwota ze starego taryfikatora – przyp. red.)

Nowy Kodeks wykroczeń mówi bowiem, że takie przewinienie grozi wysoki mandat.

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych

Śmiertelny wypadek w Jędrzychowicach
Sonda
Czy wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach?
Źródło: Masz taki KOD na prawie jazdy? Grozi ci wysoki mandat i zakaz prowadzenia pojazdów!