Powróci REGIONALIZACJA OBOSTRZEŃ?! Niedzielski zdradził, które regiony są zagrożone

i

Autor: Ministerstwo Zdrowia

Lockdown dla niezaszczepionych? Które województwa będą zamknięte jako pierwsze?

2021-07-26 8:31

Coraz więcej mówi się o kolejnej fali koronawirusa i dodatkowych obostrzeniach. Te mają zostać jednak wprowadzone w niektórych regionach Polski. Dokładniej rzecz biorąc: w regionach, w których wyszczepienie jest niskie i zagrożenie COVID-19 jest największe. Które województwa będą zamknięte jako pierwsze? Znamy szczegóły!

Rząd bierze pod uwagę regionalizację obostrzeń. Parametrem w dużej mierze decydującym będzie regionalny poziom wyszczepienia, bo on się przekłada na ryzyko związane m.in. z hospitalizacjami - powiedział w podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dopytywany, czy można mówić o jakichś liczbach, od których zaczynałaby się ta regionalizacja, odparł, że wcześniej wyznacznikiem przy nakładaniu regionalnych obostrzeń była liczba zakażeń czy liczba zajętych łóżek respiratorowych.

"W tej chwili parametrem, który będzie naprawdę w głównej mierze decydował, jest regionalny poziom wyszczepienia, bo to się wprost przekłada na ryzyka związane z tym, o czym przed chwilą mówiłem, czyli z jednej strony możliwość kończenia tej choroby w szpitalu, a z drugiej - to największe ryzyko dotyczące zgonu"

Zasada jest więc prosta: im mniej osób zaszczepionych w danym regionie, tym szybciej zostanie wprowadzony jesienny lockdown. I tym będzie ostrzejszy. Gdzie lockdown sektorowy zawita w pierwszej kolejności? Kaszę, makaron i papier toaletowy mogą już zacząć gromadzić mieszkańcy wschodniej oraz południowowschodniej Polski.

Gminy z wyszczepieniem nie przekraczającym 20 procent leżą przede wszystkim w woj. podkarpackim (sześć) i małopolskim (pięć). Na obostrzenia szykować mogą się także mieszkańcy woj. lubelskiego i podlaskiego.

Sonda
Czy wprowadzenie twardego lockdownu uważasz za dobrą decyzję?
Super Express w Japonii. Jak wygląda śniadanie w hotelu w Tokio?
Źródło: Lockdown dla niezaszczepionych? Które województwa będą zamknięte jako pierwsze?