Granica białoruska. Emigranci wrócą do Iraku i Kurdystanu? Morawiecki szuka rozwiązania

i

Autor: Policja Podlaska Granica białoruska. Emigranci wrócą do Iraku i Kurdystanu? Morawiecki szuka rozwiązania

Przejście kolejowe w Kuźnicy zostanie zamknięte? Polska obawia się katastrofy

2021-11-18 16:19

Możliwe, że przejście kolejowe w Kuźnicy wkrótce zostanie zamknięte. To na wniosek pracowników kolei, którzy boją się o swoje bezpieczeństwo. Straż Graniczna zaapelowała do strony białoruskiej o ustabilizowanie sytuacji na granicy. Jeśli odpowiedzi nie będzie - strona polska ma podjąć konkretne działania.

- Działając na polecenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej zwrócił się z listem do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi gen. Anatolija Lappo. Komendant wspomniał w liście o wielu aktach agresji, do jakich doszło w ostatnim czasie w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy. Ofiarami tych ataków byli funkcjonariusze polskich służb, strzegący polsko-białoruskiej granicy. Doszło tam m.in. do ataków przy użyciu kamieni i granatów hukowych, przy całkowitej bierności służb białoruskich - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Powstanie KORYTARZ HUMANITARNY dla uchodźców? Łukaszenka przedstawił pomysł Merkel

Komendant główny Straży Granicznej poinformował swojego odpowiednika, że strona polska oczekuje ustabilizowania sytuacji związanej z pobytem nielegalnych migrantów w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy do niedzieli 21 listopada br. W przypadku braku reakcji na ten apel, Polska w obawie o bezpieczeństwo odbywającego się tam ruchu kolejowego i ryzyka związanej z tym katastrofy, wstrzyma ruch kolejowy przez przejście graniczne w Kuźnicy.

Kwestia zaniechania przewozów przez granicę z Białorusią została również poruszona przez Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce. Związkowcy w obawie o osobiste bezpieczeństwo pracowników kolei zwrócili się do prezesa zarządu spółki PKP Cargo o pilną interwencję i zaniechanie realizacji przewozów przez granicę z Białorusią. Pismo to trafiło również do resortu infrastruktury i prezesa PKP SA.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od 9 listopada br. do odwołania został zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Znajduje się tam także kolejowe przejście graniczne, na którym nadal odbywa się ruch pociągów towarowych.

QUIZ. Granice Polski i ich tajemnice

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Z iloma krajami Polska dzieli lądowe granice?
Gotujemy dla naszych obrońców. Gospodynie spod Białej Podlaskiej karmią żołnierzy strzegących granicy z Białorusią.
Źródło: Przejście kolejowe w Kuźnicy zostanie zamknięte? Polska obawia się katastrofy